Podsticaji države za širenje mreže brzog interneta u ruralnim sredinama

Braničevo

Društvo

Podsticaji države za širenje mreže brzog interneta u ruralnim sredinama

Foto: A.G., MIT

How Good Of A Friend Are You Really?

U 21. veku, u eri interneta, nažalost, mnogi građani Srbije i dalje nemaju mogućnost ni priključenja na internet mrežu, a kamoli pristup brzom interenetu. To se pre svega odnosi na ruralne sredine gde čak ni škole nemaju tu mogućnost, a neophodna im je u svakodnevnom radu. Ovaj problem prepoznala je država koja preko Ministarstva informisanja i telekomunikacija i u saradnji sa Telekomom Srbija, već četvrtu godinu radi na izgradnji mreže koja će doprineti da se stanovnici ruralnih predela ne osećaju kao građani drugog reda.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija od 2020. godine zajedno sa Telekomom kao partnerom, sprovodi Projekat zajedničke izgradnje širokopojasne komunikacione infrastrukture u ruralnim predelima Republike Srbije.

Taj projekat je strateški i predstavlja jedan od  prioriteta, pogotovo zato što je njegov cilj da unapredi komunikaciju kroz izgradnju nedostajuće pristupne infrastrukture u ruralnim naseljima u Srbiji i poveže javne ustanove, pre svih seoske osnovne škole i domaćinstava na širokopojasnu mrežu.

Ministarstvo je najpre sprovelo analize i studije postojećeg stanja dostupnosti  interneta i potrebe za davanjem državnog podsticaja koje su pokazale da čak u više od pola miliona domaćinstava u ruralnim predelima Srbije operatori nemaju ekonomski interes za širenje kominikacione infrastrukture koja se zasniva na pristupu sledeće generacije („bele i sive NGA zone”).

Zato je zaključeno da su podsticajne mere države neophodne kako bi se izgradila infrastruktura i omogućio ravnomeran regionalni razvoj u Srbiji.

Projekat se u prvoj fazi sprovodi kroz zajedničku izgradnju širokopojasne komunikacione infrastrukture u „belim zonama“ u Republici Srbiji i obuhvatiće 706 ruralnih naselja sa 118.000 domaćinstava u 110 opština u Srbiji.

Javnim sredstvima biće izgrađeno 4.775 kilometara optičke „middle mile“ infrastrukture do 728 školskih objekata koji se nalaze u ruralnim naseljima. Period realizacije projekta je od 2020. do 2024. godine.

I selo Polatna u opštini Žabari dobilo pristup brzom internetu

Međutim, bar za sada deo ruralnih predela Srbije neće biti deo ovog projekta, jer nema interesa za državni podsticaj.

Pozitivan efekat realizacije podsticajnih mera ogleda se, pre svega, kroz razvoj ruralnih oblasti, povezivanje privrednih regiona, razvoj industrijskih zona, kao i povećanje upotrebe novih tehnologija i inovacija u poslovanju i obrazovanju.

To Top