Svetski dan Crvenog krsta: Sačuvajmo humanost

Požarevac

Događaji

Svetski dan Crvenog krsta: Sačuvajmo humanost

Foto: T.S.

How Good Of A Friend Are You Really?

Povodom Svetskog dana Crvenog krsta, koji se svake godine obeležava 8. maja, danas su u požarevačkom Gradskom zdanju dodeljena prizanja najhumanijim pojedincima i ustanovama.

Prizanja – srebrni znakovi Crvenog krsta Srbije uručeni su Aci Iliću, Bojanu Kuzmanoviću, Saši Steviću, Dejanu Tomiću, Miomiru Đorđeviću, Petru Rajiću, Miodragu Milosavljeviću, Nikoli Mikiću, Dejanu Krstiću, Lazaru Stanojeviću, Medicinskoj školi, Požarevačkoj gimnaziji i posthumno Velizaru Životiću.

Danijela Žukovski, direktorka Požarevačke gimnazije, rekla je da se humanost ne nasleđuje, već da se uči. Jednom stečen osećaj za druge, kaže ona, postaje osobina i zato kao društvo imamo obavezu da taj osećaj negujemo i razvijamo.

„Važno je da pomažemo drugima, radimo nešto zato što zaista to želimo, zato što smo tako odlučili i to nas ispunjava, čak iako zahteva napor. Moć dobrote je velika – ako želiš da vidiš promene u svetu, ti moraš postati ta promena“, rekla je direktorka.

Dobitnici srebrnih znakova

Dobitnici zlatnog znaka su Ministarstvo unutrašnjih poslova – Sektor za vanredne situacije u Požarevcu, PD „Prim“ Kostolac, Kazneno-popravni zavod Požarevac – Zabela, EPS Elektrodistribucija Požarevac i Društvo učitelja grada Požarevca.

Predsednica Društva učitelja grada Požarevca Nataša Gajić u ime nagrađenih istakla je da je izvorni zadatak svih da ne zaboravimo svet oko nas i da budemo darežljivi i činimo dobročinstvo.

„Ako ne učimo decu dobroti i davanju nismo uspeli u životu da od njih napravimo dobre ljude“, rekla je Gajić.

Dobitnici zlatnih znakova

Milutin Avramović, dugogodišnji predsednik Crvenog krsta Požarevac, dobio je medalju za višedecenijski rad i doprinos širenju ideje Crvenog krsta u svim oblastima rada.

„Crveni krst je postao moćna organizacija, jak i čvrst kolektiv, koji iz godine u godinu postiže rezultate vredne svake pažnje. Mi smo 14 godina uzastopce najhumanija sredina u Srbiji“, poručio je on.

Milutin Avramović

Saši Pavloviću, gradonačelniku Požarevca, uručena je povelja Crvenog krsta za izuzetan doprinos, saradnju i razvoj ove organizacije.

„Grad Požarevac uvek ponosno ističe svoje dobre ljude, koji kroz dobrovoljno davalaštvo krvi podržavaju naš grad već 14 godina na čelu liste najhumanijih sredina u Srbiji. To je sjajan podatak, ali nepravedno bi bilo ne pomenuti i rad javne kuhinje, gerontodomaćice, kao i pomoć u hrani i ogrevu za one koji ne mogu sami da se staraju o sebi“, rekao je Pavlović.

Saša Pavlović

Jelena Rašić, sekretarka Crvenog krsta Požarevac, istakla je da od svog osnivanja Crveni krst radi i funkcioniše bez prekida svih 148 godina.

„Crveni krst u Požarevcu je svojim različitim humanitarnim programima u 2023. godini stigao do više od 6.500 korisnika u stanju potreba jačajući zajednicu kroz svoje socijalne i zdravstvene programe, pripremu i odgovor na nesreće, motivisanje građana da dobrovoljno daju krv, program brige o starijima, rad sa marginalizovanim grupama, narodne kuhinje, rad sa mladima“, rekla je Rašić.

 

Jelena Rašić

O osnivanju Crvenog krsta ne možemo da govorimo a da se ne prisetimo prvo 24. juna 1859. godine, odnosno čuvene bitke kod Solferina, gradića na severu Italije. Više od 40.000 mrtvih i ranjenih vojnika ostalo je nakon bitke, a igrom slučaja u blizini se našao Švajcarac Anri Dinan koga su poslovi vodili u taj zaraćeni deo Evrope.

Užasnut slikom koju je zatekao, on je zaboravio svoje poslove i započeo ljudima da pruža pomoć. Ubrzo mu je postalo jasno da sam ne može mnogo da učini, zato je počeo da okuplja stanovnike obližnjeg grada Kastiljone, kao i okolnih sela, koji nisu učestvovali u oružanim sukobima da priteknu u pomoć.

Stanovništvo se u velikom broju odazvalo pozivu, a ovo se smatra prvom organizovanom akcijom pomoći u svetu. Pripadnici oružanih snaga, oficiri i vojnici pobedničke francusko-sardinijske vojske u početku su nerado gledali akciju stanovništva i Dinana, optužujući ih da pomažu neprijatelju. Anri Dinan je generalima odgovorio devizom: „Svi smo mi braća u patnji“. Na taj način je postavio osnovu humanitarne ackije – nepristrasnost.

Dinan nije zaboravio Solferino, a mučen uspomenama posle povratka u rodnu Ženevu osećao je da mora nešto da uradi kako bi poboljšao sudbinu žrtava rata. Objavio je 1862. godine knjigu: "Sećanje na Solferino". On je u njoj izneo i dve ideje – da se u doba mira formiraju društva za pomoć koja će okupljati i obučavati volontere za pomoć ranjenicima i vojskama u ratu i da se usvoji jedan međunarodni sporazum koji bi priznao i obezbeđivao zaštitu za ta društva. Knjiga je imala veliki odjek u javnosti i 1863. godine Anri Dinan sa još četvroricom svojih uglednih sugrađana osniva Međunarodni komitet Crvenog krsta.

Za datum obeležavanja Svetskog dana Crvenog krsta i Crvenog polumeseca prihvaćen je rođendan njegovog osnivača - 8. maj.

Nedelja Crvenog krsta ove godine traje od 8. do 15. maja u Srbiji se obeležava pod sloganom: „Sačuvajmo humanost“.

To Top