„Gradištanca“ ima u marketima, a nema na njivama

Veliko Gradište

Društvo

„Gradištanca“ ima u marketima, a nema na njivama

Foto: T.S.

How Good Of A Friend Are You Really?

Ove godine „Pasuljijada“ u Velikom Gradištu proslavila je punoletstvo. Ujedno, okupila je do sada najveći broj takmičara, čak njih 150, koji su u kotlićima kuvali pasulj. Jedino što ovog puta „Gradištanac“ zbog koga je i nastala manifestacija, nije bio u njima.

Krčkale su se druge vrste pasulja, pa čak i uvozni. To ne kriju ni učesnici jer poznato je da „Gradištanca“ gotovo da više nema u njivama ovog kraja. Zato je i više nego čudna pojava da se ova autohtona sorta iz Velikog Gradišta može naći u marketima i to sa natpisom „Gradištanac“. Primer za to je trgovinski lanac Lidl koji prodaje pasulj sa takvom deklaracijom.

Da se, najverovatnije lažni „Gradištanac“ može kupiti u marketima, pa čak i u samom Gradištu, svedoče i pojedini učesnici ovogodišnje „Pasuljijade“.

Jedan od njih je Slavoljub Jović iz Velikog Gradišta, koji kaže da ga je nabavio u trgovini.  

„Volimo da skuvamo dobar pasulj, u kotliću je sve domaće, ali smo pasulj nabavili u diskontu. Nema više domaćeg „Gradištanca“ u okolini“, kaže on.

I takmičar Jovan Jović iz Starog Kostolca kaže da je pasulj „Gradištanac“  nabavio u prodavnici u svom selu, ali  smatra da će svaki pasulj biti dobar ako se dobro skuva.

Ivana Perić,  jedna od članica ženske ekipe koja je po prvi put kuvala pasulj na „Pasuljijadi“, ističe da je u njihovom kotliću „Gradištanac“, ali nabavljen u prodavnici u Velikom Gradištu. I sedmočlana takmičarska ekipa Dobrovoljnog vatrogasnog društva Palilula, nije kuvala čuvenu gradištansku sortu, ali kako su nam rekli, nadaju se da nije ni pasulj iz uvoza.  

Međutim, neki su svesni upravo toga da uvozni pasulj iz raznih krajeva sveta, polako uzima primat na ovoj manifestaciji.

Ivica iz Kličevca nam potvrđuje da je u njegovom kotliću bio „Kazahstanac“, jer „Gradištanca“ nema.

Pojedini meštani ove dunavske opštine koji već godinama dolaze na manifestaciju uglavnom ističu da im nije toliko bitno da li je u kotlićima “Gradištanac”, “Tetovac” ili neki drugi pasulj. Sa druge strane ima i onih koji misle da se tradicija mora poštovati, te da bi jako značajno bilo kada bi se “Gradištanac” vratio na seoska polja tog kraja.

Da ni žiri ne može da bira, pokazuje to što ni pobednik ovogodišnje “Pasuljijade”, Bojan Andrejević iz Požarevca, u svom kotliću nije krčkao “ Gradištanac”, već pasulj koji je, po sopstvenom priznanju, nabavio u selu Bradarac.

 Međutim, iako je ideja „Pasuljijade“, kako se ranije govorilo, bazirana na promociji autohtonog „Gradištanca“, danas se sve više insistira na promociji samog pasulja kao srpskog specijaliteta.  I jedan od osnivača ove manifestacije, Nenad Mihajlović, ističe:

„Ovo je manifestacija onoga što čini jednu od biti srpskog naroda to je da su ljudi pozitivni, veseli, dobri kuvari i da se svi zajedno zabavljaju. Poenta Pasuljijade jeste upravo to, a sve to u slavu njegovog veličanstva pasulja“, kaže Mihajlović.

Iako dominira uvozni pasulj, rukovodstvo Velikog Gradišta ne odustaje od održavanja  manifestacije. Naprotiv. Kako se bliži jubilarna, 20. „Pasuljijada“, naročito u poslednje dve godine, sve je više takmičara ali i posetilaca.

 Vladimir Štrbac, predsednik Skupštine opštine Veliko Gradište, kaže da je cilj da manifestacija raste. U tom smislu, kaže, razmišlja se da ona postane i višednevna.

Nedeljko Vasić, zamenik predsednika opštine Veliko Gradište, kaže da je ovo  najvažniji dogođaj u gradu koji slavi tradiciju, zajedništvo i kulturno nasleđe.

“Kao grad turizma i spoja reka, imamo privilegiju da predstavljamo našu jedinstvenu kulinarsku baštinu. Pasulj je više od uobičajenog jela, simbolizuje našu sposobnost da se okupimo oko stola, podelimo radost i stvorimo nova prijateljstva. On predstavlja domaćinsku tradiciju i srdačnost naših domaćina”, rekao je Vasić.

 U susret jubileju  izvesno je da će se manifestacija  širiti, a da li će čuveni „Gradištanac“ ponovo biti prisutan ostaje da se vidi. Za tako nešto, kako su za E-Braničevo rekli mnogi poljoprivrednici ovog kraja, potrebna je pomoć države, odnosno resornog ministarstva.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta „Pasulj gradištanac – između brenda i nestajanja” po osnovu konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Veliko Gradište u 2024. godini.

- Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu ne predstavljaju nužno zvaničan stav Opštine Veliko Gradište.

To Top