Aktivisti podneli 50 prijava protiv MHE Krepoljin zbog zagađenja Mlave

Petrovac

Društvo

Aktivisti podneli 50 prijava protiv MHE Krepoljin zbog zagađenja Mlave

Foto: I. M.

How Good Of A Friend Are You Really?

Zbog zagađenja reke Mlave koje je po mišljenju jednog broja građana Petrovca na Mlavi prouzrokovano nepravilnostima u radu MHE Krepoljin, ekološki aktivisti i meštani ovog grada održali su dva zbora građana, razgovarali su sa predsednikom ove opštine i poslali inspekciji Ministarstva zaštite životne sredine čak 50 prijava.

Na prvom zboru građana početkom avgusta, zaključeno je da je neophodno da se izvrši neka vrsta „ pritiska“ na lokalnu samoupravu kako bi se započelo sa rešavanjem ovog ekološkog problema. Ubrzo potom grupu zabrinutih građana primio je Duško Nedinić, predsednik opštine Petrovac na Mlavi.  Na tom sasatanku  su predočili probleme oko zagađenja Mlave i  zahtevali da se što pre raspiše javna nabavka za izradu kumulativne strateške studije za procenu uticaja izgrađenih i planiranih MHE na Mlavi u opštini Žagubica, na životnu sredinu, bezbednost i vodosnabdevanje u petrovačkoj opštini.

Po tvrdnjama Ivana Milosavljevića koji predvodi neformalnu ekološku inicijativu „Odbrana reke Mlave“, dobili su obećanje da će opština pomoći u rešavanju ovog problema i dogovoreno je da petrovačke inspekcije ubuduće reaguju na prijave građana, a da će, ukoliko nisu nadležne, napraviti službenu belešku i proslediti prijave nadležnoj republičkoj inspekciji.

Usledio je potom, 8. avgusta, vanredni inspekcijski nadzor u MHE Krepoljin, od strane inspekcije u Žagubici, a po nalogu Ministarstva zaštite životne sredine kome su se obratili aktivisti putem specijalizovane aplikacije.

Kako se navodi u zapisniku, u koji je redakcija E-Braničevo imala uvid, utvrđeno je da mašinska zgrada MHE prilikom inspekcijske kontrole nije radila zbog loše hidrološke karakteristike reke.

„Na lokaciji mašinske zgrade utvrđeno je da je voda u vodotoku reke Mlave iznad i ispod zgrade zamućena. Takođe je uočeno da objekat nije adekvatno obezbeđen, odnosno da ne postoji zaštitna ograda, kao i da se pristupni put do mašinske zgrade loše održava“, navedeno je u zapisniku.

Utvrđeno je i da voda u akumulaciji nije mutna, već je boje okolne šume - tamno zelene, kao i da u zoni uliva iz akumulacije u riblju stazu postoji veća količina plastičnog otpada i još nekoliko nepravilnosti.

Plastični otpad

Inspekcija je dala rok od tri dana da se otklone nepravilnosti i naloženo je da se urade dva uzorka o biohemijskom kvalitetu vode iz akumulacije i reke ispod mašinske zgrade, u roku od 15 dana, kao i da se uredi pešačka staza sa puta do vrha brane i poveća stepen bezbednosti na objektima MHE izradom zaštitnih ograda, piše između ostalog u zapisniku.

Međutim, petrovački aktivisti tvrde da su 18 dana nakon sačinjavanja zapisnika o vanrednom inspekcijskom nadzoru, obišli objekte MHE u Krepoljinu, te da tada nepravilnosti nisu bile otklonjene. Zbog toga su održali još jedan zbor građana i poslali 50 prijava inspekciji Ministarstva zaštite životne sredine.

Ovakve je boje reka

Podsećamo, MHE u Krepoljinu na reci Mlavi dobila je upotrebnu dozvolu u martu 2021. godine, a počela je sa radom u aprilu. Zbog zagađenja Mlave građani Petrovca i okolnih naselja okupljeni oko neformalne grupe „Odbrana reke Mlave“ organizovali su u septembru iste godine protest ispred zgrade opštine.

>>ODRŽAN PROTEST ZA MLAVU U PETROVCU<<

Ubrzo potom oglasio se i predsednik opštine, Duško Nedinić, koji je obrazložio na konferenciji za medije šta je urađeno po pitanju zagađenja Mlave.

>>NEDINIĆ: PODRŽAVAM EKOLOŠKI OSVEŠĆENE GRAĐANE, ALI NE I OPTUŽBE DA JE OPŠTINA GLAVNI KRIVAC<<

Sada se očekuje ishod podnetih prijava. Ekološki aktivisti u momentu pisanja ovog teksta nisu mogli sa sigurnošću da tvrde da li MHE Krepoljin ponovo radi i da li su uopšte počeli da postupaju po nalogu inspektora.

To Top