Brojna arheološka otkrića na trasi brze saobraćajnice

Požarevac

Društvo

Brojna arheološka otkrića na trasi brze saobraćajnice

Foto: D. Jacanović, E.B.

How Good Of A Friend Are You Really?

Na trasi brze saobraćajnice Požarevac – Golubac od 1. juna zajedno rade putari i arheolozi. Dragan Jacanović, arheolog iz Narodnog muzeja Požarevac koji je na terenu od samog početka radova, otkriva za E-Braničevo koji arheološki lokaliteti se tamo nalaze i šta je sve do sada pronađeno.

Istraživanje na trasi brze saobraćajnice vodi Arheološki institut iz Beograda na čelu sa dr Vojislavom Filipovićem i stručnjaci iz Narodnog muzeja iz Beograda i Narodnog muzeja iz Požarevca. Dragan Jacanović, arheolog iz požarevačkog muzeja, kaže da su u prethodnim istraživanjima na trasi brze saobraćajnice registrovali 14 arheoloških lokaliteta iz raznih perioda i da su praktično do sada istražili polovinu.

Dragan Jacanović

Kako objašnjava, za arheologe je posebno značajno to što im je ovo jedinstvena prilika da u isto vreme mogu na raznim lokacijama da istražuju jedno vreme i da paralelno prate pojave na više tačaka u krugu od skoro 100 kilometara.

Na svu sreću dva lokaliteta kod Požarevca nisu ugrožena jer trasa prolazi njihovom ivicom. U pitanju je Staro Selište u Burjanu na ulazu u Požarevac, u blizini nekadašnje Šećerane, kao i lokalitet Ramidarnica na mestu gde je severna obilaznica oko Požarevca, odnosno gde buduća saobraćajnica prelazi preko Brežanskog kanala. Jacanović kaže da su tu otkrili periferiju naselja iz kasnog bronzanog doba sa nešto malo arheološkog materjala, a više značajnih otkrića imali su na teritoriji opština Veliko Gradište i Golubac.

„Radili smo na lokalitetima Selište i Prevod, između Velikog Gradišta i sela Kumane. Tu smo otkrili naselje iz ranog bronzanog doba koje je dalo veoma značajne nalaze fragmenata keramičkih posuda iz vremena oko dve i po hiljade godina pre Hrista. Najveći akcenat stavili smo na lokalitet Žuto brdo kod sela Radoševac, koje se nalazi kod Golupca“, naglasio je Jacanović.

 

Pronađen novčić

Kako objašnjava, Žuto brdo je lokalitet poznat više od 100 godina koji je još krajem 19. veka istraživao profesor Miloje Vasić, osnivač katedre za arheologiju na beogradskom univerzitetu, a rodom iz ovog kraja, tačnije sela Požeženo.

„Tu imamo dva izuzetno značajna nalaza – ostatak naselja dubovačko-žutobrdske kulture iz kasnog bronzanog doba i ostatke kasno antičkog puta koji je povezivao rimske gradove na Dunavu od Viminacijuma preko Pinkuma ka Golupcu. Na toj trasi puta našli smo jedan izuzetno vredan i redak bronzani novčić imperatora Trajana, koji je u dobrom stanju. Još uvek istražujemo ostatak naselja iz bronzanog doba gde smo pronašli antropomorfne statuete od keramike, keramičke statuete u obliku životinja veoma bogato ukrašene,  ljušturu morskog puža koja je korišćena kao amajlija u kasnom bronzanom dobu i čitav niz drugih predmeta čime je bačeno novo svetlo na ovaj davno minuli period“, ističe požarevački arheolog.

 

Ljuštura morskog puža

Radovi će u ovoj fazi trajati do kraja avgusta. U međuvremenu, čeka se otkup parcela na trasi severnog dela brze saobraćajnice oko Požarevca gde postoji nekoliko poznatih arheoloških lokaliteta.

„Naznačajniji lokalitet na ovoj trasi je Cigansko brdo, koji se nalazi ispred mosta na Mogili ka Bratincu.  Tu se nalazi veliko naselje iz bronzanog doba. Drugi lokalitet je kod nekadašnjeg mlina u Bratincu gde saobraćajnica preseca nekadašnji glavni rimski put koji je iz Viminacijuma vodio ka Nišu i Carigradu. Kod sela Bare imamo registrovane ostatke antičkog vodovoda kojim je sa izvorišta iz sela Bare i Kasidol voda stizala u Viminacijum“, objašnjava Jacanović.

Arheolozi, kaže, u narednom periodu očekuju značajna otkrića i između Majilovca i naselja  Đurakovo-Popovac na terenu koji je potpuno obrastao šumom. On naglašava da su svi izuzetno zadovoljni saradnjom sa izvođačima radova i investitorom i da do sada nisu imali problema na terenu te očekuju da će tako biti dokle god traju radovi, odnosno arheološka istraživanja.

Sve pronađeno na trasi brze saobraćajnice čuvaće se u Narodnom muzeju u Požarevcu, čime će antička, praistorijska, a očekuje se i srednjovekovna zbirka, biti znatno obogaćene.

To Top