Dimitrijević: Rekonstrukcija vodoizvorišta “Meminac” prelazno rešenje do izgradnje fabrike vode (FOTO)

Požarevac

Društvo

Dimitrijević: Rekonstrukcija vodoizvorišta “Meminac” prelazno rešenje do izgradnje fabrike vode (FOTO)

Foto: E.B.

How Good Of A Friend Are You Really?

Godina 2019. bila je veoma teška za JKP “Vodovod i kanalizacija” Požarevac. Ipak, mnogo toga je urađeno i ovo preduzeće ima velike planove za 2020.godinu.

O izgradnji fabrike vode i fabrike za preradu otpadnih voda koje bi rešile problem vodosnabdevanja Požarevca, godinama se priča, ali je malo da sada urađeno. Pucanja cevi, curenja i veliki gubici vode postali su svakodnevnica, a najviše je problema tokom letnjih meseci kada je i potrošnja vode veća.

Po rečima Aleksandra Dimitrijevića, v.d. direktora JKP “Vodovod i kanalizacija” Požarevac, rešenja ima ali je potrebno dosta vremena, i novca. On kaže da na razne načine pokušavaju da dođu do novca, od grada preko ministarstva i Kancelarije za javna ulaganja, do evropskih fondova i Razvojne banke Nemačke.

Zgrada JKP “Vodovod i kanalizacija” Požarevac

Na čelo JKP „Vodovod i kanalicija“ postavljeni ste u junu 2019. Zatečeno stanje u preduzeću nije bilo sjajno s obzirom na to da je vaš prethodnik uhapšen zbog sumnje da je primio mito od vlasnika jednog privatnog preduzeća?

Zatečena situacija nije bila sjajna jer je nešto više od mesec dana firma praktično bila bez direktora. Nemili događaji uticali su na poslovanje, a pored toga bilo je dosta problema i sa funkcionisanjem sistema vodosnabdevanja. Prošle godine je postignut rekord u potrošnji vode u gradu, koji je bio blizu maksimalnih kapaciteta sistema. Na to je uticalo pucanje cevi i gubici vode, ali bilo je i neracionalne potrošnje. Na primer, sada se smanjila potrošnja vode za 20 odsto u odnosu na letnju sezonu, što pokazuje da je bilo dosta neracionalne potrošnje. Iako nikada ranije nisam bio zaposlen u JKP „Vodovod i kanalizacija“ bio sam upoznat sa radom preduzeća jer sam 2016.godine pet meseci bio predsednik Nadzornog odbora,  tako da  mi je to pomoglo da se brzo ukopim i kompletan posao uvedem u regularne tokove.

Zašto često dolazi do pucanja cevi, curenja  i drugih kvarova, koji je glavni razlog? Koliko je bilo intervencija u 2019.godini?

Često je dolazilo do preopterećenja sistema, jer je vodovodna mreža u Požarevcu dosta stara, deo mreže je iz 1960. godine. Do 2004. Požarevac nije imao katodnu zaštitu cevi i vreme je učinilo svoje. Pre tri nedelje došlo je do pucanja cevovoda koji snabdeva drugu i treću visinsku zonu, a taj cevovod je iz 1962.godine. To se sada prvi put desilo, međutim, kada smo otkopali i videli kakvo je stanje, možemo očekivati još neku veću intervenciju na tom sistemu. Inače, u toku cele godine na tim velikim cevovodima bilo je oko 300 intervencija, dakle gotovo svakog dana. Pored toga imali smo još dosta intervencija. Ono što građani vide u gradu da ima curenja, to je uglavnom na priključcima.Imamo veliki broj priključaka posebno u centru grada, a i na obodima visinskih zona, gde su pocinkovane, plastične i razne vrste cevi,  i tu dolazi do velikih problema. Bilo je oko 400 intervencija na priključcima. Zato prilikom zamena cevovoda gledamo svuda gde god možemo da izvršimo zamenu tih priključaka i da tako probamo da rešimo problem curenja, jer samim tim smanjujemo  gubitke vode i obezbeđujemo sigurnije vodosnabdevanje.Poslednjih mesec dana nismo imali toliko intervencija kao letos.

Vodosnabdevanje brdskih visinskih zona je otežano, pogotovo u letnjim mesecima. Postavljanje cisterni sa pijaćom vodom je privremeno rešenje, a kako se taj problem može trajno rešiti?

Ova godina je bila izuzetno teška što se tiče samog vodoizvorišta “Ključ” i snabdevanja grada, jer je nivo Velike Morave bio, i još uvek je veoma nizak. Od juna je bio na nivou od -340 do -380, a normalna donja granica nivoa je oko 350, što je zaista zadavalo probleme u napajanju vodoizvorišta. Problem vodosnabdevanja visinskih zona nam je prioritetni zadatak i 2020.godine ući ćemo u projekat izgradnje još jednog velikog rezervoara. Na primer, u trećoj visinskoj zoni rezervoar je služio za snabdevanje vodom živinarske farme i još oko 150 korisnika pored nje, a sada ima više od 2.000 korisnika i zato u toku leta dolazi do problema u vodosnabdevanju. Takođe,  pucanja cevi koja se dešavaju dovode do problema na visinskim zonama, jer posle svake intervencije kada se pusti voda potrebno je oko 12 sati da se napune rezervoari. Izgradnja novog rezervoara kapaciteta oko 2.000 kubika trebalo bi da reši taj problem. JKP “Vodovod i kanalizacija” raspolaže sa tri cisterne, dve su u Požarevcu i jedna u Kostolcu, i uvek se postavljaju tamo gde je duži vremenski period prekid u vodosnabdevanju, a po potrebi pozajmljujemo cisterne i od okolnih opština.

Preduzeće poseduje tri cisterne

Dokle se stiglo sa projektima izgradnje fabrike vode  i fabrike za preradu otpadnih voda?

Imamo tri vodoizorišta: “Ključ” u Požarevcu, “Lovac” u Kostolcu  i fabriku za preradu vode “Mlava” u Drmnu. Svi projekti su završeni, a  projekat za preradu otpadnih voda je stigao najdalje, dobijena je lokacijska dozvola blizu hipodroma, gde je šezdesetih godina bila stara fabrika, rešeni su imovinsko pravni odnosi i trenutno smo u razgovoru sa potencijalnim investitorom. Razgovori traju oko dva meseca, radi se o takozvanom “skeniranju firme” sa njihove strane.Pre izgradnje fabrike moraju da se renoviraju crpne stanice i glavni kolektor, to je bio uslov za izgradnju fabrike.Skoro sve crpne stanice su urađene, ostalo je da se u ovoj godini uradi još crpna stanica “Bolnica”, poslednja koja preostaje da se uradi u tom sistemu. Crpna stanica “Bolnica” je ušla u budžet grada Požarevca za 2020.godinu, to je investicija od oko 18 miliona dinara. U fabriku ”Lovac” bi trebalo ove godine da se investira sredstvima iz Kancelarije za javna ulaganja, pregovori su u toku i to dosta dobro ide. Ovo postrojenje bi bilo kapaciteta oko 70 litara u sekundi i očekujemo da sledeće godine krene izgradnja  fabrike. Time bi se rešio problem vodosnabdevanja Kostolca i okolnih sela.

Što se tiče vodoizvorišta “Ključ” još uvek se rešavaju imovinsko-pravni odnosi. Kada se to reši, za realizaciju projekta potrebno je četiri  do pet godina, što je dug period. Pošto situacija nije sjajna u vodosnabdevanju grada, ove godine krećemo sa rekonstrukcijom izvorišta “Meminac”, gde se nalazi postrojenje za reverznu osmozu, koje će da se uključi u sistem vodosnabdevanja Požarevca. To neće biti  samo rekonstrukcija tog postrojenja, radiće se novi bunari , hlorisanje i planira se uvođenje nekih novih sistema filtracije, kako bismo mogli da dobijemo vodu zadovoljavajućeg kvaliteta i na taj način premostimo ovaj period dok se ne uradi fabrika vode. Dakle, idemo na to da se “Meminac” vrati u sistem vodosnabdvanja Požarevca pošto od 2000.godine nije u sistemu. To je najbrže rešenje u ovom trenutku.

Takođe, radi se projekat povezivanja seoskih naselja Bradarac, Bubušinac i Maljurevac iz fabrike “Mlava” u Drmnu, pošto u tim selima imamo izvorišta ali su veliki troškovi održavanja, a fabrika vode “Mlava” ima veći kapacitet od potrebe sela Drmno, TE-KO Kostolac i Stari Kostolac koja snabdeva. Imamo još jedan projekat na vodoizvorištu u Stigu koji  radimo  zajedno sa opštinom Veliko Gradište. Pošto Gradište ima izvorište blizu Sirakova i izgrađen je rezervoar i sistem, odatle bismo uradili zajednički dovod vode i izradili snabdevanje Beranja, Bara i Kasidola. Daleko samo odmakli u razgovorima, izrađeni su već neki predračuni i u planu je da se ove godine izradi projekat i da se uđe u izgradnju sekundarne i primarne mreže u tim selima. U sledećoj fazi bi se na isti taj vovodod povezali Bratinac, Trnjane i Nabrđe. Dakle, za dve godine rešili bismo problem vodosnabdevanja u tih šest sela.

Intenzivno se radi na zameni azbestnih cevi, na kojim lokacijama je taj posao urađen 2019.godine?

Svake godine radi se na zameni azbestno cementnog cevovoda. U 2019.godini taj posao je urađen u  Sinđevićevoj, Ratarskoj, Stiškoj i ulici Radovana Dragovića. Trenutno se radi Kolubarska ulica, radovi se privode kraju.

Nakon sprovođenja racionalizacije JKP “Vodovod i kanalizacija” ostalo je bez određenog broja radnika. Kakva je sada situacija sa kadrovima, da li ih ima dovoljno ili je potrebna nova radna snaga?

S jedne strane imamo veliki broj intervencija na terenu, a sa druge strane od sprovođenja racionalizacije je drastično smanjen broj zaposlenih i to se odrazilo i na efikasnost intervencija na terenu. Dešavalo nam se u septembru da nam se nakupi do 50 curenja, a imamo mali broj izvršilaca koji su radili gotovo non-stop. Na pozive građana reagujemo najbrže što možemo, idemo po prioritetima jer nema dovoljno izvršilaca koji bi mogli da stignu odmah i svuda po pozivu. Sada su intervencije i pucanja cevi svedeni na nekih četiri do pet dnevno, ali svakako nedostaju radnici.

Kakvu vodu piju Požarevljani i Kostolčani? Koliko se često kontroliše kvalitet vode iz gradskog vodovoda  i da li je nivo nitrata u dozvoljenim granicama?

Ukupan broj analiza kvaliteta vode u 2019.godini od strane akreditovane laboratorije Zavoda za javno zdravlje  Požarevac  je 1.150, a u našoj laboratoriji duplo više, oko 2.500 analiza. Podsećam da se kontroliše voda na vodoizvorištima i određenim tačkama u Požarevcu,  Kostolcu i selima.Kvalitet vode je tokom cele godine zadovoljavajući, najviše je izmereno 41miligram po litru , a trenutni nivo nitrata je 37 miligrama po litru. Dakle, voda u Požarevcu je fizičko-hemijski i mikrobiološki potpuno ispravna za piće.

Koje su najznačajnije investicije/projekti za 2020.godinu?

Pored rekonstrukcije vodoizvorišta “Meminac” i kontinuiranog rada na projektima izgradnje fabrika vode i fabrike za preradu otpadnih voda, nastavlja se sa zamenom ne samo azbestnog, već starog cevovoda gde  ima najviše problema, odnosno gde dolazi do curenja i pucanja cevi, to su prioriteti. U planu su radovi u ulicama Cane Babović, Filipa Višnjića, Vlade Gandija, Dalmatinskoj, Knićaninovoj, Porečkoj, Slobodarskoj i Bože Dimitrijevića. Za pomenute ulice urađeni su projekti, a finansiranje će ići preko Kancelarije za javna ulaganja. Tokom godine ćemo sigurno za još dve – tri ulice da završimo projekte. Značajno je napomenuti za ovu godinu uvođenje sistema daljinskog upravljanja u celom vodovodu. Pre mesec dana smo zatvorili visinske zone i njima se sada upravlja iz dispečerskog centra. Planira se tokom godine da se isto uradi i za sesoska izvorišta, da se upravljanje prebaci na dispečerski centar.Dakle, plan je da uvedemo kompletan sistem daljinskog upravljanja u 2020.godini.

Koristim priliku da svim sugrađanima čestitam novogodišnje i božićne praznike sa željom da im 2020.godina bude veoma uspešna.

To Top