Kako žive osobe sa invaliditetom u Velikom Gradištu (FOTO)

Veliko Gradište

Društvo

Kako žive osobe sa invaliditetom u Velikom Gradištu (FOTO)

Foto: pixabay.com, arhiva

How Good Of A Friend Are You Really?

U Velikom Gradištu registrovano je samo jedno udruženje koje se bavi osobama sa invaliditetom. To je Humanitarna organizacija za regionalnu podršku OSI “Srbija velikog srca”.

Teoretski, invaliditet predstavlja vrstu ograničenja, smanjenja ili sposobnosti izvršenja neke fizičke aktivnosti ili psihičke funkcije primerene životnoj dobi osobe. U praksi, invaliditet je mnogo više od toga. Položaj osoba sa invaliditetom prilično je težak i nezavidan, ne samo za njih same, već i za porodicu i okruženje. Invaliditet zadire u sve oblike društva i iziskuje saradnju svih, pogotovo organa vlasti, lokalnih samouprava, različitih organizacija, tačnije svih nadležnih koji mogu da pomognu, i samih osoba sa invaliditetom.

 Smatra se da je stopa autizma najveća

Kao i u celoj Srbiji, borbu vode i osobe sa invaliditetom i njihovi bližnji u Velikom Gradištu. U ovoj lokalnoj samoupravi, međutim, zvanično ne znaju tačan broj osoba sa invaliditetom na teritoriji opštine. Iz Opštinske uprave potvrđuju da  ne postoji njihova evidencija o broju, a samim tim ne zna se ni koji je invaliditet najčešći. Kako nezvanično saznajemo, smatra se da je stopa autizma najveća.

U Velikom Gradištu registrovano je samo jedno udruženje koje se bavi osobama sa invaliditetom. To je Humanitarna organizacija za regionalnu podršku OSI “Srbija velikog srca”. Kako saznajemo, do pre nekoliko godina postojala je još jedna organizacija, ali je ona u međuvremenu ugašena. Razlog nije poznat.

Uprkos slaboj organizovanosti samih invalida, postoje ustanove i institucije koje  se po prirodi svog posla bave njima, makar formalno. Reč je o Centru za socijalni rad, lokalnoj samoupravi, školama koje su zadužene za sprovođenje inkluzije.

Opština Veliko Gradište trenutno nema projekte namenjene osobama sa invaliditetom na toj teritoriji, ali bi određeni projekti kojima bi se na neki način olakšao njihov život, kažu, trebalo da zažive od Nove godine.

Iz lokalne samouprave u Velikom Gradištu kažu da se određena sredstva po osnovu zahteva prenose Savezu slepih u Požarevcu i Udruženju distrofičara u Smedrevu, jer su neka lica sa teritorije ove opštine članovi tih udruženja.

 Znakovi koji ukazuju na OSI

“Srbija velikog srca” radi na poboljšanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom, prevashodno da one ne budu nevidljive ili na marginama  društva. A da li Srbija zaista ima “ veliko srce” kada su u pitanju drugačiji od nas.

Problem našeg društva je svest i sebičnost. Često mislimo da su problemi ovakvog tipa daleko od nas, da su ti ljudi drugačiji od nas i da njihovo prisustvo može da probudi samo nemir u čoveku.  Možda je potrebno da se kao društvo osvestimo, da shvatimo da se invaliditet može desiti svima nama za par minuta, jer mi  razmišljamo da se to nikada neće desiti nama ili nekome našem”, rekla je Jelena Marković, predsednica ovog udruženja .

Udruženje  “Srbija velikog srca” se bavi različitim aktivnostima, od prikupljanja krvi, pa sve do direktnog rada sa osobama sa invaliditetom, i to ne samo u Velikom Gradištu, već u celom regionu.

Jelena Marković, predsednica Humanitarne organizacije “Srbija velikog srca”

Nismo mi empatično društvo. Moj zadatak je da obezbedimo što kvalitetniji život, da ukažemo na probleme sa kojima se te osobe susreću. Tu više nije reč samo o osobama,  već o porodicama čiji clan ima neki invaliditet, jer cela porodica živi taj život. Nije samo problem što je dete u kolicima pa nema rampu da uđe u poštu, nego je problem i u tome što majka tog deteta ne može da radi jer mora da ga neguje. Taj problem se ignoriše”,  smatra Marković.

 

Roditelji često nisu upoznati sa pravima  

Porodice osoba sa invaliditetom imaju ključnu ulogu u njihovim životima . Porodična borba traje ceo život, jer se od otkrivanja problema zalažu da im obezbede bolje uslove i olakšaju životne okolnosti. Na drugoj strani, roditelji često nisu upoznati kakva su im prava na raspolaganju kada su u pitanju deca sa invaliditetom, a u manjim sredinama, među osobama sa invaliditetom ima i onih koji ni sami nemaju dovoljno informacija o sopstvenim pravima i mogućnostima. Naravno, osim faktora “ male sredine”, ulogu igra neretko i sam invaliditet koji može da bude prepreka informisanosti, odnosno dostupnosti informacija od značaja.

Takođe, evidentno je mnogo nerešenih problema ili , kako kaže Jelena Marković, ignorisanja problema osoba sa invaliditetom na nivou cele države, što samo šteti inkluziji, razumevanju i stvaranju boljih uslova za život i razvoj  tih ljudi, naročito dece.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta „ Da se upoznamo, nismo različiti” koji sufinansira Opština Veliko Gradište po osnovu Konkursa o sufinansiranju projekata  kojima se ostvaruje javni interes u oblasti javnog informisanja u 2020. godini.

–  Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Continue Reading
Povezane teme...
To Top