Kupus - lekovit svež i kiseo

Braničevo

Zdravlje

Kupus - lekovit svež i kiseo

Foto: Pixabay.com

How Good Of A Friend Are You Really?

Zima je, bez sumnje, vreme kupusa, kako kiselog, tako i svežeg. U kupusu ima mnogo vitamina C, najboljeg saveznika protiv prehlada.

Pored vitamina C, u kupusu se nalazi i E (antioksidans), K (važan za koagulaciju), onih iz grupe B i U (jedan od najređih, a smatra se da leči čireve, kako spoljne, na koži, tako i unutrašnje, na želucu i dvanaestopalacnom crevu), kao i mnogo kalijuma, kalcijuma, fosfora, sumpora (koji mu daje antisepticna svojstva), gvožda, bakra, cinka i magnezijuma. 

Vitamin C se kuvanjem gubi, pa se preporučuje da se jede što više svežeg i kiselog kupusa. Ima i mnogo mlečne kiseline, kojoj se i pripisuje njegovo lekovito dejstvo, ali je opet važno podvući – treba ga jesti presnog, jer u kuvanom se mnogo mlečne kiseline izgubi, a ostanu samo celulozna vlakna, koja imaju suprotno dejstvo – izazivaju nadimanje i grčeve u crevima.

Sirovi kupus lakše će se variti ako je sitno iseckan, pa ni oni s osetljivijim želucem ne bi trebalo da se plaše njegove upotrebe. Još jednostavnije njegovo dejstvo će se ispoljiti pijenjem rasola. Ovaj čuveni lek protiv mamurluka poseduje sve pozitivne osobine kupusa – vitamine i minerale – i uz to stalnu kolicinu mlečne kiseline, te se preporucuje puna caša ujutru i još jedna u popodnevnim satima.

Blagi rasol, ali isto tako i svež i kiseli kupus (dovoljne su tri kašicice pre obroka) pomažu osobama s hronicnim zatvorom. Lekovitost kiselog kupusa može se i povećati: ako se, prilikom kišeljenja, između redova kupusa doda lišce vinove loze, grožde, dunje isecene na kriške jabuke, kukuruz, kim, komorac – i što manje soli. Pošto kalijum podstice izlučivanje vode iz organizma, kupus bi trebalo da jedu i oboleli od reume i gihta, kao i oni s vodenom bolešcu (nakupljanjem tecnosti u abdomenu), a osim za spoljnu upotrebu, ovo povrće se preporučuje, i to u vidu soka, za razne smetnje i oboljenja. 

Na primer, svakodnevno pijenje caše sveže iscedenog soka od kupusa izmedu obroka pomoći će protiv proliva, kolitisa i upale creva, uključujući i debelo, protiv čira na želucu preporučuju se tri čaše do litra, tokom celog dana u malim gutljajima, u toku tri – četiri nedelje, a dve čaše dovoljne su protiv malokrvnosti (uz sirov ili na pari kuvan kupus). 

Protiv bronhitisa, čestog pratioca nazeba, preporučuje se topao buljon od kupusa zaslađen medom, jer on smiruje nadražaj na kašalj i olakšava iskašljavanje. 

Protiv kašlja se preporučuje sirup od crvenog kupusa, pomešan najbolje s medom, jer blagotvorno deluje na pluca, a pored uobičajenog rasola, protiv mamurluka takode može da se koristi sirup od ove vrste kupusa. Pravi se tako što se soku od kupusa doda ista količina šecera (može i nešto više) i kuva na pari dok se ne zgusne.

Kako napraviti sok od kupusa?

Potrebno je pola kilograma svežeg kupusa, jedan limun i vrlo malo soli. Kupus treba očistiti i naribati (ili samleti), malo posoliti i ostaviti da odstoji, da bi pustio sok, pa ga procediti kroz gazu i dodati mu sok od limuna. Svež sok od kupusa daje se i deci koja imaju gliste (tri dana zaredom na prazan stomak po 20–30 grama), pomešan sa sokom od šargarepe i repe koristi se za rekalcifikaciju kod preloma i osteoporoze.

Jedini ,,problem” sa sokom od kupusa je što ima malo neprijatan ukus, ali se na njega brzo navikne, a bitno je da ne postoje nuspojave kod njegove upotrebe, navodi se na sajtu Herbateke.

Više informacija o zdravlju pročitajte OVDE.
 

To Top