Potrošači iz istočne Srbije najmanje se žale na robu i usluge

Braničevo

Društvo

Potrošači iz istočne Srbije najmanje se žale na robu i usluge

Foto: pixabay.com, mtt.gov.rs

How Good Of A Friend Are You Really?

U Srbiji se danas obeležava Svetski dan prava potrošača koji je ustanovljen odlukom Ujedinjenih nacija 1983. godine. Ovaj dan potrošači dočekuju sa promenjenim navikama, koje je uslovila pandemija koronavirusa.

Prema analizi Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, epidemija koronavirusa je uticala na nagli porast elektronske trgovine jer su građani, zbog policijskog časa i ograničenja rada prodavnica, bili primorani da pređu na onlajn kupovinu. To se odrazio i na povećan broj potrošačkih prigovora na onlajn trgovinu koji je u 2019. godini bilo 762, odnosno, 3,72 odsto, dok su u 2020. godini ti prigovori porasli na 1.641, odnosno 9,44 odsto.

Najveći broj prigovora registrovano je iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca i Niša, dok je Požarevac tek na 17 mestu, sa 108 potrošačkih prigovora. Kako se navodi na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, ovi podaci ukazuju na to da su u većim gradovima potrošači informisaniji o načinu ostvarivanja svojih potrošačkih prava.

Prigovori potrošača po gradovima

U regionu južne i istočne Srbije, kome pripada Braničevski okrug, u 2020. godini bilo je najmanje prigovora u odnosu na ostale regione, ukupno 2.523, odnosno 11,36 odsto od ukupnog broja registrovanih potrošačkih prigovora u regionalnim savetovalištima koji iznosi 22.213.

Broj potrošačkih prigovora po regionima za 2020. godinu

Najveći broj prigovora odnosi se na kvalitet obuće, ukupno 3.719. Potrošači se najčešće suočavaju sa problemom da se posle kraćeg nošenja obuća odlepi, napukne đon ili rašije po šavovima. Reklamacije su najčešće odbijene, uz obrazloženje da su oštećenja nastala zbog mehaničkog oštećenja na obući prouzrokavanog nepravilnim korišćenjem.

Kod bele tehnike, televizora, mobilnih telefona, računara i IT opreme, kućnih aparata, odeće, nameštaja/stolarije i opreme za enterije, najveći broj prigovora se odnosi na kvalitet robe, a najmanji broj se odnosio na duvan, ukupno četiri.

Prikaz prigovora potrošača sa učešćem većim od 2% u ukupnom broju prigovora na robu

Potrošači su se prošle godine suočavali i sa problemima u kvalitetu i funkcionisanju usluga, najviše onih koje se tiču prenosa televizijskog signala, električne energije, usluge mobilne telefonije i pristupa internetu, kao i na unutrašnje poštanske usluge - kurirske usluge.

Prema izveštajima udruženja u 2020. godini, regionalna savetovališta potrošača su uputila inspekcijskim organima ukupno 1.205 prigovora, najvići broj tržišnoj inspekciji i RATEL-u. 

Direktive Ujedinjenih nacija podrazumevaju dostupnost najvažnijih proizvoda i usluga - hrane, odeće i obuće, stambenog prostora, zdravstvene zaštite, obrazovanja i higijene. Potrošači imaju pravo da budu dobro informisani, kako bi bili zaštićeni od netačnih reklama ili oznaka koje mogu da dovedu u zabludu, ali i da dobiju odštetu ukoliko se ovo pravo ne poštuje.

To Top