Požarevljani odlažu otpad na gradsku deponiju i više desetina divljih

Požarevac

Društvo

Požarevljani odlažu otpad na gradsku deponiju i više desetina divljih

Foto: A. Grujić

How Good Of A Friend Are You Really?

Upravljanje otpadom na području grada Požarevca je veoma aktuelan problem, naročito poslednjih godina, jer se u dobroj meri tapka u mestu sa nekim važnim projektima. Otpad koji se organizovano prikuplja iz grada se već više od tri decenije odlaže na nesanitarnu deponiju „Jeremijino polje“, a u selima još uvek nije uspostavljena ova usluga, te ga građani odlažu na divlje deponije.

Usluge odnošenja i deponovanja smeća na teritoriji grada Požarevca pruža JKP “Komunalne službe” Požarevac, a obuhvaćeno je 53.752 korisnika u individualnom sektoru (oko 71,35 odsto stanovništva) i 1.880 korisnika u privrednom sektoru (oko 86,36 odsto pravnih lica). Komunalni otpad se od 1989. godine odlaže na nesanitarnu deponiju “Jeremijino polje”, čiji kapaciteti su na izdisaju.

Deponija „Jeremijino polje“

Pored toga, veliki problem su i požari kojih ima često na deponiji. Najgora situacija dogodila se početkom jula 2021. godine kada je izbio veliki požar, koji vatrogasci i mehanizacija komunalnog i drugih preduzeća koja su pritekla u pomoć, nisu mogli da ugase danima.

GORI POŽAREVAČKA DEPONIJA (VIDEO)

Tokom celog tog leta bilo je i manjih požara na deponiji, a neprijatan miris konstantno se širio gradom. Građani su ozbiljno bili zabrinuti za kvalitet vazduha jer je poznato da se prilikom sagorevanja otpada oslobađaju štetne materije, međutim iz Zavoda za javno zdravlje Požarevac tvrdili su da je vazduh prihvatljivog kvaliteta.

U JULU POVIŠEN AZOT-DIOKSID, STRUČNJACI TVRDE DA NIJE ZBOG POŽARA NA DEPONIJI

Iz JKP „Komunalne službe“ Požarevac kažu da su požari na nesanitarnoj deponiji kakva je i požarevačka, nažalost, uobičajna pojava.

„Požari na deponiji su relativno česta pojava zbog toga što se prilikom raspadanja organskog materijala oslobađaju gasovi koji su zapaljivi. Drugi razlog je što se na deponiju odlaže otpad kao što je, na primer pepeo, koji nije ugašen u potpunosti, te dolazi do zapaljivanja smeća“, objašnjava Srđan Filipović, rukovodilac tehničkog sektora u JKP „Komunalne službe“ Požarevac.

Srđan Filipović

Po njegovim rečima, 2005. godine je izgrađen sistem biotrnova, odnosno horizontalnih cevi koje služe za ekstrakciju metana. Postavljeno je 39 biotrnova.

Kako se vremenom podizao nivo otpada na deponiji, tako su biotrnovi produžavani i nije bilo većih problema sve do 2021. godine kada je, iz nepoznatog razloga, izbio veći požar i prilikom gašenja su oni zatrpani zemljom, a pojedini i uništeni.

Požar na deponiji

„Nakon požara, kada se situacija stabilizovala, pronašli smo i produžili biotrnove, te zato sada u letnjem periodu kada su vrućine nismo imali nikakvih problema. Prednost biotrnova je ta što vršimo monitoring gasova koji izlaze. Angažovali smo stručnjaka koji dolazi i kvartalno meri koncentracije gasova, na osnovu čega mi određujemo tehnologiju odlaganja – tamo gde se pojave veće koncentracije gasova ne odlažemo otpad već na drugom delu deponije“, objašnjava Filipović.

Veliki broj divljih deponija

Kada je u pitanju odlaganje otpada, najveći problem je što 25 seoskih naselja nisu obuhvaćena organizovanom uslugom iznošenja smeća, te  meštani otpad odlažu na divlje deponije.

Prema raspoloživim podacima, u seoskim i prigradskim naseljima ima više od 50 divljih deponija na kojima se sada nalazi više od 1.000.000 metara kubnih otpada nedefinisanog morfološkog sastava, u kome je svakako sadržan i deo opasnog otpada - medicinski, elektronski, otpad koji sadrži azbest, otpadna ulja, automobilske gume i slično.

Jedna od brojnih divljih deponija

Po Filipovićevim rečima, na području grada Požarevca i Gradske opštine Kostolac ima oko 20 stalnih divljih deponija gde meštani odlažu otpad i oko 30 koje se pojavljuju tokom godine.

„Naša služba je katalogizirala količine i kordinate deponija. Divlje deponije u seoskim sredinama na kojima meštani konstantno odlažu otpad JKP „Komunalne službe“ Požarevac čisti jednom godišnje, a divlje deponije koje nastaju kao plod nesavesnih građana saniraju se u toku godine po prijavi“, kaže Filipović.

Preko aplikacije ,,Ukloni divlju deponiju“ 2022. godine prijavljene su 63 divlje deponije na području grada Požarevca, a sada ih ima znatno više – čak 90 i to prijavljenih od strane Gradske uprave Požarevac. Podsećamo da je aplikaciju pokrenula Agencija za zaštitu životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj u saradnji sa Ministarstvom životne sredine povodom Dana planete Zemlje 2021. godine. Preko nje svi građani mogu, lako i anonimno, da daju svoj doprinos lociranju divljih deponija u Srbiji.

Na problem divljih deponija portal E-Braničevo ukazivao je više puta. Jedan od najdrastičnijih primera je selo Dragovac u kome ima čak tri.

EB PATROLA: DRAGOVAC OKRUŽEN DIVLJIM DEPONIJAMA

Rešenja ima ali…

Izvesno je da bi se broj divljih deponija smanjio kada bi JKP „Komunalne službe“ Požarevac vršilo uslugu odnošenja smeća i u seoskim mesnim zajednicama. Nažalost, to do danas nije moguće.

„Deponija „Jeremijino polje“ koju mi trenutno koristimo je ograničenog kapaciteta i sakupljanjem nove količine otpada iz seoskih sredina skratili bismo njen životni vek, a samim tim i ugrozili sakupljanje otpada na teritoriji celog grada“, ističe naš sagovornik.

Drugi bitan faktor je ekonomski – potrebno je zapošljavanje određenog broja radnika i nabavka mehanizacije i opreme, a sve to mnogo košta.

Rukovodstvo grada svesno nagomilanih problema pokrenulo je određene korake poslednjih nekoliko godina, ali rezultati još uvek nisu u dovoljnoj meri vidljivi.

Stručne službe grada Požarevca sačinile su veoma važan dokument, Lokalni plan upravljanja otpadom u periodu 2023-2032. Godine, koji je usvojen na skupštini. Ovim dokumentom se organizuje proces upravljanja otpadom na nivou celokupne teritorije grada Požarevca i razmatraju se sve vrste otpada i načini postupanja. Dakle, pronađena su adekvatna rešenja o kojima ćemo pisati u narednim tekstovima, ali je za njihovu realizaciju potrebno mnogo novca i vremena.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “ Upravljanje otpadom – od slova na papiru do rešenja velikog problema“  koji sufinansira grad Požarevac po osnovu  Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Požarevca u 2023. godini.

 

-  Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

To Top