PROIZVODNI PROCES: Od iverice i medijapana do police i plakara

Požarevac

Privreda

PROIZVODNI PROCES: Od iverice i medijapana do police i plakara

Foto: E.B.

How Good Of A Friend Are You Really?

Proizvodni pogon firme “Univer Savić” se prostire na oko 3.000 kvadrata, a u njemu radi u proseku od 50 do 60 ljudi na najsavremenijim mašinama.

U našim domovima živimo sa porodicom, a sastavni deo porodičnog ambijenta koji svakom domu daje   toplinu i funkcionalnost jeste nameštaj. Da li ste se nekada zapitali dok sređujete plakar ili brišete prašinu sa police, kako su ti komadi nastali? Šta se dešava nakon što osmislimo kako bi trebalo da izgleda naš nameštaj? Kako izgleda taj process od ideje do gotovog proizvoda?

Verujemo da retki među vama to znaju.

Zato smo u nameri da vam dočaramo “rađanje” komada nameštaja sa kojima svakodnevno živite, otišli u proizvodni pogon firme “Univer Savić” i zabeležili taj proces.

Ukoliko ste došli u ovu firmu sa idejom kako biste želeli da izgleda recimo vaša kuhinja ili neki drugi deo nameštaja, prvo ćete imati susret sa dizajnerom. Ovi profesionalci imaju ključnu ulogu na samom početku. U dogovoru sa vama projektuju sve što kupac zamisli u kompjuterskom softveru, daju vam i poneki predlog, savet, možda čak svojim iskustvom uspeju i da promene vašu prvobitnu zamisao. Svakakvih situacija ima, ali kad konačni dogovor padne, detaljan projekat sa preciznim dimenzijama oni šalju u proizvodni pogon.

>>UNIVER SAVIĆ: KAKO SE ŽELJE KUPACA PRETVARAJU U STVARNOST<<

I tu onda kreće proizvodnja.

Ljubazni domaćini najpre su nas “upoznali” sa prvom mašinom u tom lancu. Njeno ime je horizontalni formatizer. Stručnjaci su nam objasnili da ona služi za rezanje pločastih materjala na određene mere. Tako se dobijaju elementi od kojih se kasnije sklapa nameštaj.

Horizontalni formatizer, prva mašina u lancu proizvodnje

Šta potom sledi?

Na drugom koraku upoznali smo se sa automatski digitalizovanom CNC mašinom. Posečeni elementi tu se dopremaju na kantovanje. Na ovim mašinama se zapravo zaštićuju ivice isečenih elemenata kant trakom koja može biti različite debljine, u zavisnosti od namene elemenata.

Kant mašina

Kant trake su izrađene na bazi veštačkih materjala, od plasike i gume koje se obrađuju posebnim tehnološkim procesom. Osnovna fukcija je da zaštite ivice od oštećenja i vlage, ali imaju i svoj vizuelni efekat, u boji su materijala.

CNC obradni centar za glodanje i bušenje materijala

Sledeći korak je razbušivanje, koje se radi na trećoj vrsti, takođe CNC mašina, koje samo za to služe. Potom se u rupe na materijalu ubacuju određeni okovi koji služe za sklapanje elemenata.

Tiplerica - mašina za razbušivanje pločastih materijala

A onda posao preuzimaju monteri. Ako je u pitanju neki manji komad nameštaja sklapaju ga u radionici, a ako su neki veći elementi poput kliznih plakara, transportuju ih u delovima do kupca i sastavljaju na licu mesta. Kada se radi distribucija nameštaja za veleprodaju onda se elementi pakuju u kartonsku kutiju i šalju na adresu distributera.

Na taj način se zaokružuje proces proizvodnje.

Proizvodni pogon “Univer Savić”

Kod ovog renomiranog proizvođača nameštaja postoji i posebna prostorija za farbanje elemenata, odnosno komora u kojoj se farba medijapan. Drugačija je tehnologija obrade, sečenje se radi ali umesto kantovanja odmah se ide na farbanje. Inače, medijapan se ne kantuje i ne zaštićuju se stranice kao kod oplemenjene iverice nego se front od medijapana obradi na CNC mašini, dobije neke oblike, uradi se neka šara po zahtevu kupca i onda se to farba poliuretanskim bojama koje su otporne na UV zrake, vodu i vlagu.

Komora za farbanje medijapana

Materijal i način obrade utiču na cenu finalnog proizoda. Prilikom formiranja cene mora se uzeti u obzir koliko je koja mašina angažovana i koliko je utrošeno radnih sati, jer to su sve kompleksni sistemi koji troše dosta struje. U cenu je uključen prevoz i montaža nameštaja kod kupca.

Prevoz nameštaja i montaža uključeni u cenu

U pogonu “Univer Savić” ima desetak CNC mašina raličitih namena, starih dve do tri godine. To su mašine koje pojedniačno koštaju u proseku oko sto hiljada evra. Značajno je naglasiti da ne postoji ništa u Srbiji i svetu što je naprednije od tehnologije koju koristi “Univer Savić”.

“U tehnološkom smislu naša proizvodnja nameštaja je sustigla svet u poslednjih desetak godina, a bili smo u velikom zaostatku nakon 2000. godine. Mi sada ni po čemu ne zaostajemo, čak bih rekao da imamo i prednost u odnosu na inostranstvo koja se pre svega ogleda u fleksibilnosti naše domaće proizvodnje, u pogledu radne snage i nekih drugih troškova. Nedostaci su samo to što smo mi za tih 10 godina sankcija izgurani sa mnogih tržišta i postoji nedostatak poverenja u kvalitet, a sada je problem povratiti ga. Ipak, može se reći da poslednje tri godine dolazi do ekspanzije naših izvoznih poslova, pre svega u zemlje zapadne Evrope. Drvna industrija raste, posebno industrija nameštaja, čak i u doba korone imamo rast”, objašnava Dejan Savić, direktor ove kompanije.

Priznaje da, što se tiče tehnologije, dosta je pomogla u poslednih osam godina i država koja subvencioniše nabavku opreme sa jednom četvrtinom nabavne cene, dakle sa 25 odsto. To znači da proizvođači nameštaja mogu dosta jefitinije da kupe novu opremu, što je po rečima Savića, svakako podstaklo razvoj ovog sektora.

Međutim, jedan od ključnih problema je kadrovski.

“Kod nas je devedesetih godina industrijska proizvodnja nestala i nije se dugo oporavila. Generacije proizvodnih zanimanja su zanemarivane, odnosno školovanje novih kadrova je nestalo preko noći ili se svelo na teoretisanje. Mi smo danas suočeni sa činjenicom da nemamo obučene kadrove, čak i oni koji imaju diplomu ne znaju da rade taj posao”, ističe Savić.

Ipak, “Univer Savić” ima prilično uigranu ekipu koja čini lanac proizvodnje, ali i svih ostalih pratećih delatnosti u procesu nastajanja, ali i prodaje nameštaja.

To Top