Promocijom knjige „Milenin život“ obeležen Dan Galerije

Požarevac

Događaji

Promocijom knjige „Milenin život“ obeležen Dan Galerije

Foto: E.B.

How Good Of A Friend Are You Really?

Knjiga je sačinjena od rukopisa Danice Pavlović Barili, Milenine majke.

Povodom obeležavanja Dana Fondacije Milenin dom - Galerije Milene Pavlović Barili, kada je pre 58 godina galerijski prostor prvi put otvoren za javnost, danas je održana promocija knjige "Milenin život".

„U plan i program aktivnosti za ovu godinu stavili smo akcenat na izdavačku delatnost Fondacije. Predvideli smo publikaciju četiri dela, a danas vam predstavljamo jednu od njih – „Milenin život“, rekla je Ljiljana Dabić, upraviteljica Fondacije.

Galerija Milene Pavlović Barili među mnogobrojnim umetničkim delima čuva i brojne predmete, pisma i dokumenta. Posebnu važnost ima tekst naslovljen „Milenin život“, koji je njena majka Danica Pavlović Barili ispisala penkalom na hartiji za pisma.

Rukopis Danice Pavlović Barili

„Danica hronološki prati nekoliko faza Mileninog školovanja, prvo na Umetničkoj školi u Beogradu, potom u Minhenu, studijska putovanja u Madrid i Pariz, pa prve izložbe od kojih je posebno bila važna ona u Londonu. O tom nomadskom periodu Danica svedoči iz prve ruke, jer je tada putovala zajedno sa ćerkom“, kaže kustos Fondacije Violeta Tomić, urednik i priređivač publikacije.

Danica potom sve više vremena provodi u Požarevcu, a o Mileninom životu u Parizu i Rimu saznaje iz njenih pisama i povremenih viđanja. Milena 1939. odlazi u Njujork, ubrzo potom počinje Drugi svestki rat i komunikacija između majke i ćerke postaje nemoguća. Kraj rata, kada Milena iz Njujorka preko radija pozdravlja oslobođenje Beograda probudio je u Danici nadu da će ponovo videti svoju kćer, međutim, Milena umire u martu 1945.godine, ne navršivši 36. godinu.

„S obzirom da je tekst pisan sa vremenske distance u odnosu na događaje i da je Danica već bila u poodmaklim godinama, uočavavaju se izvesna manja odstupanja od fakata ali uprkos tome rukopis Danice može se smatrati tačnim i autentičnim svedočenjem o vrlo važnim događajima iz života slikarke Milene Pavlović Barili“, naglasila je Tomić.

 

Ljiljana Dabić, Branka Pražić i Violeta Tomić

Rukopis Danice Pavlović Barili priredila je za štampu lektor Branka Pražić.

„Nemam prava kao neko ko uzima u ruke nečiji rukopis da ga menjam, ne smem da menjam strukturu rečenice i smisao onoga što je ona htela da kaže, ali ipak strogo moram da pazim da negde gde ona u svojoj emocionalnosti ponekad napravi niz reči koji nije dovoljno jasan, da promenim red reči kako bi bilo jasnije. Pravopis, razume se, mora da se primeni, jer je pravopis iz vremena kada je nastao rukopis drugačiji od današnjeg. Iskreno se nadam da sam uradila dobar posao i da moje intervencije neće biti primetne u tekstu“, kazala je Pražić.

Ona je još dodala da je Danica imala svoj stil pisanja, stil obrazovane žene i majke koja uprkos svemu onome što je proživljavala prateći Milenu na njenom privatnom putu uspela da se drži činjenica u svojim zapisima.

To Top