Ravništarka i Ceromošnja privlače najviše turista u Kučevo (FOTO)

Kučevo

Turizam

Ravništarka i Ceromošnja privlače najviše turista u Kučevo (FOTO)

Foto: A.G., TO Kučevo

How Good Of A Friend Are You Really?

Okružena prirodnim bogatstvima, na oko 13 kilometara od Kučeva nalazi se pećina Ravništarka u ataru sela Ravnište, a u njenoj blizini i pećina Ceremošnja.Ove dve pećine su deo turističke ponude Turističke organizacije opštine Kučevo i već godinama privlače veliki broj turista iz Srbije i inostranstva.

Pećinu Ravništarku je još 1894. godine posetio čuveni srpski geograf i naučnik Jovan Cvijić, ali samo ulazni deo koji je dugačak oko 80 metara.

“On je pećinu nazvao Savina pećina, po Savi Miladinoviću vlasniku imanja na kome se pećina nalazi. U njihovu čast ulazni deo pećine zove se Savin kanal”, kaže Jelena Bogdanović, koordinatorka Turističkog info centra Ravništarka.

Jelena Bogdanović

Pećina je istinski otkrivena tek oko sto godina kasnije, odnosno 1980. godine, kada su dva hrabra dečaka iz sela Ravnište, Milivoje i Selemir, uz pomoć užeta i lampe istražili pećinu do kraja. Nakon toga je Savez speleologa nastavio njihovim stopama i ona je za turističke posete otvorena 2007. godine. Pećina je kasnije dobila ime po selu u kome se nalazi, a proglašena je i za prirodno dobro treće kategorije zaštite i svake godine beleži sve više poseta.

Ravništarka spada u red velikih pećina u Srbiji. Glavni pećinski kanal je dugačak 501,5 metara, dok ukupna dužina svih pećinskih kanala iznosi više od 600 metara. Turistička staza kroz pećinu duga je 550 metara. U pećini je temperatura od osam do 10 stepeni, a njen ulaz se nalazi na nadmorskoj visini od 406,6 metara.

“Kroz celu pećinu protiče Ponorac koji je prirodni fenomen, jer izvire dva kilometra uzvodno u manjoj, Bisinoj pećini, na nižoj nadmorskoj visini, penje se i nastavlja kroz celu pećinu. Ponorac je izvedenica od reči ponornica, što znači da u kratkim vremenskim intervalima voda izvire i ponire”, objašnjavanaša naša sagovornica.

Potok Ponorac - prirodni fenomen

Pećina je podeljena na devet morfo-speleoloških celina: “Savin kanal”, “Omladinski kanal”, “Labudovo jezero”, “Beli dvorac”, “Leopardov kanal”, “Crni dvorac”, “Izvorski kanal”, “Mali beli dvorac” i „Dušanove galerije”.

Ravništarka ima samo jednu pećinsku dvoranu – “Crni dvorac”, koja je visine 13 metara, širine 23 metra i 49,5 metara dužine. Dobila je ime po crnim stenama, koje su na pojedinim pravcima prošarane belim kalcitnim oblicima.

Tu se nalaze i kosti medvedice i mečeta koje posebno privlače posetioce.

Kosti medvedice i mečeta

“Kosti su pronađene na izlaznom delu pećine, a donete su ovde zbog utiska jer je ovo jedina dvorana u Ravništarki. Prema tvrdnjama arheologa u pitanju je medvedica koja je živela ovde pre 100.000 godina”, ističe Bogdanović.

Kao aktivna rečna pećina, Ravništarka je siromašna podnim nakitom, ali zato vrlo bogata tavaničnim i zidnim. Pečat Ravništarki daje njen glavni kanal, koji liči na gigantski tunel ukrašen najraznovrsnijim pećinskim nakitom. Od figura, posebno se izdvajaju “Šarac kraljevića Marka”, “Glavonje” i “Lepa Ravništarka”.

Šarac kraljevića Marka

Naša sagovornica ističe da pećina još uvek nije potpuno istražena, ali da se nada da će u budućnosti biti otkrivene sve njene lepote.

Na platou iznad pećine nalaze se Info centar i suvenirnica gde posetioci mogu dobiti sve potrebne informacije i kupiti suvenire. U kompleksu Ravništarke nalaze se još i restoran sa tradicionalnom kuhinjom ovog kraja i pet brvnara sa ukupno 25 ležajeva.

Pećina Ceremošnja - nekada najposećenija, trenutno zatvorena

Deo turističke ponude je i obilazak pećine Ceremošnja, koja je udaljena od Ravništarke svega devet kilometara, a potpuno su drugačije - Ceremošnja ima dvorane koje su visoke i preko 20 metara, dok je Ravništarka više kanalska pećina, uglavnom je niža i ima samo jednu istraženu dvoranu, objašnjava Bogdanović.

Po bogatstvu nakita Ceremošnja je jedna od najlepših pećina u Srbiji, te je oduvek privlačila najviše turista iz bivše Jugoslavije, međutim, već izvesno vreme je zatvorena za posete iz tehničkih razloga, o čemu smo pisali ranije, ali se očekuje da sledeće godine “proradi”.

PEĆINE – OKOSNICA TURIZMA U OPŠTINI KUČEVO

Pećina Ceremošnja se nalazi na severoistočnim obroncima Homoljskih planina, na nadmorskoj visini od 533 metra, u podnožju njihovog najvišeg vrha, Velikog štubeja. U blizini je selo Ceremošnja, po kome je pećina i dobila ime. Ukupna dužina do sada istraženih pećinskih kanala je 775,5 metara, dok je dužina turističke staze 431 metar.

Raznovrsan pećinski nakit

Ova pećina poznata je po velikim dvoranama koje krasi raznovrstan pećinski nakit – stalaktiti, stalagmiti, pećinski stubovi, draperije, okamenjeni vodopadi, galerije... Izdvojeno je ukupno pet celina: ulazni kanal, dvorana ”Arena”, Ponorska dvorana, Andezitska dvorana i južni kanal.

Pećina poznata po velikim dvoranama

Najatraktivniji deo pećine Ceremošnja koji posetioce ostavlja bez daha je dvorana “Arena”. Dvorana je nepravilno kružnog obima i veoma podseća na amfiteatre starog Rima, tako da je ime ”Arena” za nju vrlo prikladno. Pećinski nakit je vrhunskog kvaliteta, a posebno se izdvajaju monumentalni oblici: ”Na večnoj straži”– dinamičan pećinski stub, koji je i amblem Ceremošnje, ’’Vodopad’’– masivni kalcitni kaskadni stub, visok preko 10 metara, “Lepa Vlajna” – lepršavi snežno beli stub od kristalnog, iskričavo belog kalcita koji simbolizuje ženu ovog podneblja. U blizini je i stalagmit ”Mladoženja”, kao i čudno srasla dva pećinska stuba nazvana ”Drugovi”.

Pećinska stabla “Drugovi”

“Za razliku od Ravništarke, gde se ulazi na jednu a izlazi na drugu stranu pećine, turistička staza u Ceremošnji je jednosmerna, kružna, što pruža najpovoljnije uslove za turističko korišćenje pećine. Zanimljivo je da su i u ovoj pećini pronađeni ostaci pećinskog medveda koji je živeo pre oko 100.000 godina. Istraživanje je izvršio dr Branko Gavela”, priča Bogdanović.

S obzirom na to da je Ceremošnja pećina ponorskog tipa i da je otvorena, ona trpi spoljašnje uticaje. U zimskom periodu temperatura iznosi svega šest stepeni.

U pećinu uvire Strugarski potok i nestaje u pećinskom ponoru. Posle jednog kilometra podzemnog toka ponovo izbija na površinu kao jako vrelo iz obližnje Bigar pećine. Pretpostavlja se da između ove dve pećine postoji pećinski sistem dugačak nekoliko kilometara. Ovde se misli na stariji sistem pećinskih kanala koji je u prošlosti izlazio ispod kraškog obluka na oko 20 do 30 metara iznad Bigar pećine, a ne na današnji, mlađi rečni horizont kojim teče Strugarski potok.

“Poznato je da je na ovom mestu u prošlosti postojao pećinski ulaz koga su meštani zatrpali da u njega ne bi upadala stoka. U planu su radovi na povezivanju ove dve pećine koji će pokazati o čemu se ustvari radi”, kaže naša sagovornica.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta“Pećine – (ne) istraženo blagou opštini Kučevo”, koji sufinansira Opština Kučevo po osnovu Konkursa za sufininansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Kučevo u 2023. godini.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

Continue Reading
Povezane teme...
To Top