Rotkva – mnogo više od ukusnog povrća

Braničevo

Zdravlje

Rotkva – mnogo više od ukusnog povrća

Foto: Pixabay.com

How Good Of A Friend Are You Really?

Dobro poznat sastojak zimskih salata, beli, crvenoroze ili crni koren blago ljutog ukusa, mnogo je više od ukusnog povrća.

Kada je reč o obliku, rotkva je naješće nepravilnog loptastog oblika, ali ima i duguljastih vrsta. Ima ih veoma malih, veličine klikera, pa sve do onih sa povelikim prečnikom.

Najčešće se jede sveža, rendana ili sitno seckana, nešto ređe kisela iz turšije, a neki vole da je ubace i u kuvana jela. Efikasno čisti organizam pa je odlična za jetru i želudac, a često se preporučuje, obavezno u dogovoru sa lekarima, i kao deo terapijske dijete u slučaju žutice.

Zahvaljujući obilju nesvarljivih ugljenih hidrata olakšava varenje, a tečnost iz sočnog korena umiruje čitav digestivni trakt. Prirodni je dijuretik pa je veoma korisna pri borbi sa upalama urinarnog trakta, olakšava i reguliše rad bubrega.

Dijetolozi rotkvu rado preporučuju osobama koje žele da smanje telesnu težinu. Glavni razlog je to što to povrće lako i brzo pruža osećaj sitosti, a nema mnogo kalorija i sadrži dosta tečnosti koja pored nesvarljivih ugljenih hidrata dodatno ubrzava metabolizam i izbacivanje nagomilanih toksina.

Vitamin C, fosfor, cink i neki vitamini B kompleksa kojih ima u rotkvi veoma dobro utiču na izgled kože. Sokovi iz ukusnog korena pomažu održavanje optimalne količine vode u koži. Tajni sastojak maski i pakovanja za lice u brojnim kozmetičkim salonima je upravo sveža rotkva sitno rendana ili gnječena.

Na dugom spisku korisnih svojstava rotkve nalazi se i sposobnost da ubrza oporavak posle ujeda insekata. Bez obzira na to da li je reč o ujedu pauka, komarca, buve, pčele ili ose, otok i bol gotovo da nestaju ubrzo nakon nanošenja nekoliko kapi soka ili kriške rotkve.

Stručnjaci ističu da je najbolje konzumirati rotkvu u svežem stanju, u kombinaciji sa drugim povrćem. Domaćice znaju da je salata od tog povrća mnogo ukusnija ukoliko se u nju doda usitnjen praziluk ili rendana šargarepa, a umesto sirćeta malo limunovog soka, navodi se na sajtu Herbateke.

Više informacija o zdravlju pročitajte OVDE.

To Top