Stabilnost proizvodnje osnovni zadatak na PK „Drmno“

Kostolac

Privreda

Stabilnost proizvodnje osnovni zadatak na PK „Drmno“

Foto: TE-KO Kostolac

How Good Of A Friend Are You Really?

Proizvodnja uglja je srazmerna potrebama termoelektrana i deponije su pune. Cilj je optimizovati rad rudarskih mašina kako bi godišnji plan proizvodnje otkrivke bio ispunjen, kaže Zoran Milošević, direktor za proizvodnju uglja u ogranku „TE-KO Kostolac“.

Prve analize šestomesečnog rada Površinskog kopa „Drmno“ pokazuju da su planirani ciljevi proizvodnje i održavanja rudarske opreme ostvareni. Novi pristup u održavanju opreme i rudarskih mašina, koji se primenjuje od početka godine, tek će davati dobre rezultate, ističe Milošević.

“Analiza proizvodnje uglja i jalovine u prethodnom polugodišnjem periodu ukazuje da je proizvodnja uglja bila u skladu sa radom blokova, deponije su pune, a količine uglja se optimizuju radi sprečavanja samozapaljenja uglja”, rekao je Milošević.

On dodaje da je potrebno preduzeti odgovarajuće mere da bi se otkazi na mašinama smanjili na minimum kroz bolje plansko-preventivno održavanje, povećanje radne i tehnološke discipline, veću posvećenost ispunjavanju radnih zadataka, kao i prijemom mlade radne snage. Milošević je objasnio da su prilikom temeljnih opravki i demontaže postrojenja uočena oštećenja koja su sanirana, što je produžilo trajanje remonata.

Zastoji koji se javljaju zbog kvarova, kao i tehnološki, i dalje su prisutni. Zato je imperativ u Direkciji za proizvodnju uglja povećati vreme rada mašina”, naglasio je Milošević.

Otkrivka u prioritetu

Remont ugljenog sistema na PK „Drmno“ počeo je 18. jula i trajaće do 15. avgusta. Rudari znaju da se vremenski okvir remonta mora ispoštovati i da bi radovi trebalo da budu kvalitetno obavljeni, jer u rad ulazi blok B3 i očekuje se da bude maksimalno optimizovan.

“Obaveza rudara PK „Drmno“ je da „nahrane“ pet blokova sa dnevnom proizvodnjom od 36.000 tona uglja što je izazov koji do sada nismo imali”, naglasio je Milošević.

Odmah nakon remonta uglja počinju pripreme za rad u zimskim uslovima u skladu sa jasno definisanim procedurama. Zoran Milošević je na dužnosti direktora Direkcije za proizvodnju uglja od 15. juna. Od saradnika je dobio iscrpne izveštaje o realizaciji proizvodnih aktivnosti i održavanja opreme u prvih šest meseci. Na osnovu toga biće određeni prioriteti za drugi deo godine, kojima su obuhvaćene i pripreme za zimsku sezonu.

Najobimniji remont na BTD sistemu

Dragoslav Slavković, direktor Direkcije za proizvodnju uglja, kaže da je nešto manja proizvodnja otkrivke nadoknadiva, ali je važno utvrditi uzroke kako bi se donele mere za poboljšanje rada.

“Remontne aktivnosti su do sada obavljene na Šestom i Četvrtom sistemu. Na Drugom BTO sistemu remont još traje zbog zamene ležaja okreta gornje gradnje bagera SRs-2000/28. U toku je i veoma zahtevna rekonstukcija odlagališnog dela ovog sistema. Najviše problema zadaju neplanirani zastoji zbog kojih se smanjuje vremensko iskorišćenje rada osnovne rudarske mehanizacije, dok su kapaciteti bagera u okvirima planiranih”, rekao je Slavković.

Slavković kaže da su remonti na polovini. Sledi najobimniji remont na BTD sistemu (bager-transporter-drobilana) u julu i avgustu, a u zavisnosti od raspoloživosti sistema preostaju remonti na Trećem, Petom i Prvom BTO sistemu.

“U planu su revitalizacije i modernizacije velikih BTO sistema koje će u narednom periodu imati za cilj da ostvare daleko veću pouzdanost u radu, a samim tim i veće iskorišćenje planiranog vremena rada”, ističe Slavković.

Proizvodnja na BTD sistemu tokom juna i početkom jula odvijala se prema planu i bez većih problema. U toku su remonti blokova A1 i B1 i proizvodnja uglja je redukovana. To daje mogućnost zaposlenima u drobilani da u hodu zamene ugalj na deponijama svežim količinama kako bi se izbeglo eventualno samozapaljenje. Slavković ističe da je u toku probni rad Treće deponijske linije i početak punjenja novoformiranih kaseta ugljem.

Krupne mašinske sanacije na mašinama

Goran Anđelić, upravnik Sektora mašinskog održavanja, naveo je da su na remontu tri sistema urađene veoma komplikovane opravke. Na bageru 1.300 zamenjen je radni točak i urađena je sanacija oslonca bagera, a na bageru 2.000/32 u remontu je zamenjen ležaj okreta, kao i  kran zupčanika okreta gornje gradnje.

Anđelić napominje da je u aprilu remontovan i bager SRs 470 na kome su rađene opravke pogona gusenica i intervencije u zoni radnog točka mašine.

“Početkom maja u remont je ušao Drugi BTO sistem na kome je predviđena zamena ležaja okreta gornje gradnje na bageru SRs2000/28 (int. B1). Zamena ovog sklopa zahtevala je podizanje gornje gradnje. Zanimljivo je istaći da su stručnjaci iz „Takrafa“ rekli da je ovaj bager u odličnom stanju, iako radi gotovo četiri decenije. Uporedo sa remontom sistema, rudarska služba uradila je i rekonstrukciju sistema. Službe elektro održavanja radila je na osavremenjavanju opreme, što je tražilo konstantnu usklađenost ovih službi kako bi se nesmetano završavali poslovi. Sada ulazimo u remont ugljenog sistema”, naglasio je Anđelić.

I radnici u Službi elektro održavanja imali su pune ruke posla na svim mašinama, a najvažnije od svega je modernizacija i automatizacija upravljanja Drugog BTO sistema. Zoran Miladinović, pomoćnik direktora za elektrotehniku u Direkciji za proizvodnju uglja, rekao je da je poboljšanje vremenskog iskorišćenja rudarske mehanizacije u proizvodnji najveći značaj automatizacije.

“U skladu sa zadatom strategijom povećanja pouzdanosti i raspoloživosti osnovne rudarske mehanizacije jedan od bitnih činilaca predstavlja i elektro oprema. U Direkciji za proizvodnju uglja posvećena je izrazita pažnja planiranju i poštovanju dosadašnjih izrađenih studija pogonske spremnosti u elektro delu. U remontu poseban akcenat je na rudarskoj opremi i delovima koji mogu da izazovu zastoje u proizvodnji uglja i otkrivke, a tehnološki su važni. Težimo da što više mogućih slabih mesta pomerimo iz zone havarija u zonu preventivnog ili prediktivnog održavanja. To nije lako izvesti jer zahteva angažovanje optimalnog broja stručnih, iskusnih inženjera i drugih tehničkih lica. Od elektro radova predviđene su redovne remontne aktivnosti”, rekao je Zoran Miladinović.

Zoran Milošević ističe da se u drugoj polovini godine očekuje ispunjenje godišnjeg plana proizvodnje, smanjenje neplanskih zastoja, bolje vremensko iskorišćenje rada osnovne rudarske mehanizacije, prelazak na preventivno održavanje u najvećoj mogućoj meri, kako bi se havarijska stajanja svela na minimum. Milošević je poručio da se odgovornost svih mora dići na daleko viši nivo, ali i rešavati nedostatak radne snage u proizvodnji.

Obimni poslovi

Remont ugljenog BTD sistem počeo je 18. jula i trajaće do 14. avgusta. Prema rečima Gorana Anđelića, zbog kvara na okretu gornje gradnje prevremeno je u remont ušao bager SchRs800 koji će biti završen do kraja remonta BTD sistema. Na bagerima ERs710u, SRs400 i SRs470(B13) izvode se uobičajeni remontni zahvati. Obim poslova je najveći na sistemu tračnih transportera koji su ukupne dužine 11 kilometara.

Nakon remonta ugljenog sistema, predstoje remonti na Petom, Trećem i Prvom BTO sistemu. Od većih zahvata na Trećem BTO sistemu u planu je zamena reduktora radnog točka na bageru SRs2000/32 (int.B2).

To Top