Stojadinović prisustvovala sastanku direktora vrtića sa većnikom

Požarevac

Saopštenja

Stojadinović prisustvovala sastanku direktora vrtića sa većnikom

Foto: Dosta je bilo

How Good Of A Friend Are You Really?

Tatijana Stojadinović, odbornica „Dosta je bilo“ u Skupštini Požarevca, na poziv Gorana Nestorovića, člana Gradskog veća zaduženog za obrazovanje, prisustvovala je danas sastanku aktiva direktora predškolskih ustanova koji je održan u prostorijama Gradske uprave.

Povod sastanka je bio zvanično upoznavanje i dogovaranje oko daljeg rada i saradnje, navedeno je u pozivu, kaže Stojadinović. Kako ona navodi u saopštenju za medije, Nestorović je rekao da „grad nastoji da izgradi nove objekte, smeštaj dece je pritom broj jedan, a kasnije što kvalitetniji uslovi za decu“. 

Sastanku su prisustvovali Tanja Lončar, direktorka PU „Ljubica Vrebalov“ Požarevac i direktori tri požarevačka privatna vrtića sa kojima grad ima potpisan ugovor o saradnji, odnosno o subvencionisanom boravku dece koja nisu primljena u gradski vrtić. Govoreći o opravdanosti saradnje sa privatnim vrtićima, Nestorović je apelovao  na direktore da naprave dobar plan i kampanju upisa, a sve to u cilju transparentnosti u radu. Pri tom je istakao da i on, kao član Gradskog veća, polaže račune Skupštini grada i da sve što nisu dali kao servisnu informaciju kasnije pravi polemiku, kaže Stojadinović u saopštenju.

„Po pitanju ove tačke dnevnog reda kao odbornica sam upitala da li i privatni vrtići imaju obavezu da odgovaraju na pitanja od javnog značaja, s obzirom na to da su sada u sistemu subvencionisanja od strane grada i da dobijaju status vaspitno-obrazovne ustanove. Nestorović je odgovorio da je zakon isti za sve, a da oni koji rade ovaj posao treba da znaju šta su tačno javne, a šta informacije koje podležu zaštiti podataka. Prilikom razjašnjavanja nejasnoća, kaže, grad uključuje i prosvetnog inspektora, a upis u vrtiće treba da bude transparentan i „fair play“, navodi odbornica „Dosta je bilo“.

Druga tačka dnevnog reda bile su odbijenice iz državnog vrtića, način njihovog dobijanja i ko ima pravo na njih. Naime, sva deca koja nisu primljena u vrtić mogu do kraja jula da zatraže odbijenicu koja im je neophodna za upis u privatni vrtić.

Odbijenice se, prema rečima direktorke PU „Ljubica Vrebalov“, a u skladu sa sporazumom o saradnji sa privatnim predškolskim ustanovama, dobijaju isključivo nakon konkurisanja za upis u državni vrtić, piše u saopštenju. Uslov za dobijanje odbijenice je da dete nije primljeno u isti. Jednom dobijena odbijenica važi do polaska u školu.

Kako se dalje navodi, direktori privatnih vrtića su izneli informaciju o desetak slučajeva gde deca već pohađaju privatan vrtić, ali su konkurisala i primljena u državni, a pritom se nadajući da će dobiti odbijenicu i nastaviti da pohađaju privatan vrtić po subvencionisanoj ceni. Većnik Nestorović je, kako piše u saopštenju, rekao da propisi i odluke ne prepoznaju „želju“ kao kriterijum za dobijanje odbijenice, ali da će sa pravnom službom pokušati da pronađe najbolje moguće rešenje koje će važiti od sledeće radne godine. 

„Iskoristiću ovu priliku da pozovem roditelje, ali i svu zainteresovanu javnost da insistiraju na poštovanju obećanog. Sistem se uspostavlja i menja tako što najpre svako od nas poštuje propise i pravila, ali i neprekidnom kontrolom i traženje od funkcionera i javnih ustanova i preduzeća da poštuju iste“, zaključila je Stojadinović.

Continue Reading
To Top