Tri slučaja u kojima bi mogao da se koristi biometrijski nadzor

Braničevo

Društvo

Tri slučaja u kojima bi mogao da se koristi biometrijski nadzor

Foto: MUP

How Good Of A Friend Are You Really?

Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, koji je prošle godine povučen iz procedure, ponovo je podigao prašinu u javnosti. Pukovnik policije Milan Andrić kaže za RTS da MUP nema softver za prepoznavanje i da biometrijski nadzor ne znači 24-časovno praćenje.

"Ovo prepoznavanje biometrijskih karakteristika lika nalazi se u sklopu policijskog ovlašćenja provere identiteta. Da bi mogao da se koristi taj sistem, pre nego što ga uopšte nabavite i obavestite gde će se nalaziti, morate da imate naredbu suda da tako nešto radite. U zakonu je jasno precizirano u kojim situacijama to može da se radi – pronalaska učinioca krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti, pronalaska licâ koja pripremaju najteža krivična dela, poput terorizma, i nestalog lica za koje se sumnja da je žrtva krivičnog dela. Ovaj sistem neće funkcionisati bez naredbe suda. Sud može da nas kontroliše. Ako nekada budemo nabavili sistem, on može samo da nam koristi", objašnjava Andrić za RTS.

On je pozvao sve građane i stručnu javnost da im veruju, navodi RTS.

Kompletnu vest pročitajte OVDE.

Ministarstvo unutrašnjih poslova produžilo je trajanje javne rasprave o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima i Nacrtu zakona o obradi podataka i evidencijama u oblasti unutrašnjih poslova. Javna rasprava će umesto predviđenog roka od 8. do 31. decembra, biti produžena do 22. januara.

 

To Top