Usvojena rejonizacija, da li će roditelji ipak moći da izaberu školu?

Požarevac

Društvo

Usvojena rejonizacija, da li će roditelji ipak moći da izaberu školu?

Foto: T. Sotirov

How Good Of A Friend Are You Really?

Na današnjem zasedanju požarevačke skupštine, nakon kraće rasprave, usvojena je odluka o određivanju područja osnovnih škola na teritoriji Požarevca, takozvana rejonizacija.

Goran Nestorović, član Gradskog veća zadužen za obrazovanje, podsetio je da je poslednji akt donesen 20. juna 1986. godine i da su ovim, novim aktom, obuhvaćene sve ulice i škole na području grada Požarevca i Gradske opštine Kostolac.

Ovaj akt je nastao u saradnji grada Požarevca, Centra za interaktivnu pedagogiju i Dečije fondacije „Pestaloci“, uz podršku Ministarstva prosvete, a u cilju realizacije projekta „Partnerstvo za pravedno i kvalitetnije obrazovanje za period od 2022. – 2024. godine". Cilj ovog projekta i odluke o rejonizaciji je da se smanji nejednakost u obrazovanju, da se uvaže društveno osetljive grupe i da se sve škole jednako popune učenicima. Učešće su uzeli Aktiv direktora osnovnih škola i savet roditelja, kazao je Nestorović.

Osnovna škola „Sveti Sava“ obuhvatiće 119 ulica i selo Ćirikovac, „Vuk Karadžić“ 149 ulica i sela Dubravica, Batovac, Živica, Brežane, Dragovac i naslje Zabela, „Dositej Obradović“  91 ulicu, „Kralj Aleksandar Prvi“ 63 ulice i naselje Ljubičevo, „Desanka Maksimović“ 152 ulice, „Jovan Cvijić“ naselje Kostolac i sela  Klenovnik, Petka, Stari Kostolac i Ostrovo, škola „Sveti vladika Nikolaj“ sela Bradarac, Rečica, Kličevac, Drmno, Maljurevac, Bubušinac, Bratinac, Nabrđe, Trnjane, Kasidol i Beranje, i škola „Miloš Savić“ sela Lučica, Prugovo, Poljana i Šljivovac.

Kompletnu rejonizaciju pogledajte OVDE.

„Odluka o rejonizaciji će se eventualno menjati na osnovu analize koja će se sprovoditi na svakih pet godina, odnosno ukoliko se jave objektivni razlozi onda će i ranije biti sklona izmenama. Donosimo jednu odluku koja je važna ne samo za škole već i za grad kako bi mogao ravnomerno da planira sredstva, a i za naše građane koji rade u školama da bi mogli svoje radne odnose da osiguraju“, smatra Nestorović.

Goran Nestorović

Slobodan Vasić, predsednik Odborničke grupe „Dosta je bilo - RIIS-Istok“, kazao je da kada običan građanin koji gleda skupštinu čuje da se donosi ova odluka smatra da je neko naredio u koju će školu da ide njegovo dete.

„Ovom odlukom omogućavamo roditeljima dece iz određenih ulica da škola kojoj njihova ulica pripada mora da obezbedi mesto za školovanje njihovom detetu. To da ćemo zaštiti „elitne“ škole od navale ova odluka ne donosi“, istakao je Vasić i dodao da se apsolutno slaže sa njom, ali da bi bilo dobro da zakonski zaista mogu da usmere određene ulice na određenu školu.

Slobodan Vasić

Tatijana Stojadinović, odnornica „Dosta je bilo“, istakla je da je rejonizacija dobar korak, ali da nije obavezujući za roditelje, već za škole, te predstavlja smernicu direktorima škola i onima koji vrše upis u kom pravcu mogu da deluju.

„U Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, predviđeno je da je škola dužna da upiše svako dete sa područja škole. Škola može da upiše dete sa područja druge škole na zahtev roditelja, u skladu sa prostornim i kadrovskim mogućnostima. Roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik može da izabere školu u koju će da upiše dete podnošenjem zahteva izabranoj školi do 1. februara tekuće kalendarske godine u kojoj se vrši upis, a škola je dužna da obavesti roditelja, odnosno zakonskog zastupnika, o odluci po njegovom zahtevu  o upisu deteta van područja škole do 30. aprila tekuće godine u kojoj se vrši upis, nakon sagledavanja raspoloživih kapaciteta”, objasnila je Stojadinović.

Ona je postavila pitanje i da li se do sada rejonizacija poštovala, kokontroliše to kako se vrši upis i da li je ta kontrola redovna.

Tatijana Stojadinović

Goran Nestorović kazao je da rejonizacija ne plaši nikoga, već ohrabruje decu da će imati drugove u istoj školi, roditelje koji nemaju kako da odvezu dete u neku drugu školu, ali i nastavnike, profesore i učitelje da će imati decu sa kojima će da rade.

,,Ne možemo mi nikome ništa da zabranimo, pogotovo kada su deca u pitanju – njihov interes je na prvom mestu. Ovom rejonizacijom ćemo ispitati razloge i objektivnost zašto neko ne želi u najbližu školu. Roditelji ukoliko imaju razloge i način da pokažu razlog zašto ne podržavaju školu u svojoj mesnoj zajednici, škola će odgovoriti u skladu sa zakonom i upisati  to dete. Međutim, ukoliko su popunjena odeljenja, ovim aktom je propisano da roditelj upiše dete tamo gde ima mesta. Ovo će jednog dana urediti i država, pa će biti obaveza u skladu sa zakonom”, naglasio je Nestorović.

To Top