Kostolčanin štrajkuje glađu, traži povratak u EPS

Kostolac

Društvo

Kostolčanin štrajkuje glađu, traži povratak u EPS

Foto: Edvard Šuster FB

How Good Of A Friend Are You Really?

Edvard Šuster, radnik PRIM-a iz Kostolca, počeo je u utorak ujutru, 18 aprila, štrajk glađu ispred direkcije TE-KO Kostolac koji još uvek traje. Njegov jedini zahtev je povratak u EPS.

Pet godina je radio u EPS-u kao električar u TE-KO “A” sve do 2005. godine, a onda je kao višak radne snage iz ovog preduzeća, zajedno sa još 40 radnika, prebačen u PRIM gde je radio na istom radnom mestu, ali u TEKO “B” u Drmnu za duplo manju platu, ispričao je Šuster za E-Braničevo.

“Radim isti posao, a primam 50 odsto manju platu od EPS-ovih radnika. Punih 18 godina, obučavam nove radnike i njih posle izvesnog vremena prime u EPS, a mene ne mogu, jer sam kako kažu, radnik PRIM-a”, ističe Šuster.

On kaže da su im pre dve godine ponudili kao rešenje da pređu u “Pro Tent”, te da će iz te firme kasnije da ih  prebace u EPS. Većina je pristala ali Šuster nije jer, kako kaže, nema ništa sa tom firmom.

Moj zahtev je da me vrate u EPS gde sam i bio zaposlen. Biću ovde sve dok to ne bude ispunjeno”, najavljuje ovaj Kostolčanin, iako mu se zdravstveno stanje pogoršava.

U našu redakciju stiglo je saopštenje Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u kome pitaju šta je sa obećanjima koja je SNS dala radnicima izdvojenih preduzeća iz EPS-a  pre dolaska na vlast.

U saopštenju podsećaju da su 2005. godine, za vreme manjinske vlade koju su činili DSS, G17 plus, SPO i Nova Srbija, uz podršku SPS-a, u postupku restrukturiranja Elektroprivrede Srbije pojedina preduzeća izdvojena iz EPS-a kao sporedne delatnosti. Time su i zaposleni u ovim preduzećima izgubili status radnika EPS-a.

Takođe podsećaju da je 2013. godine tadašnja ministarka energetike Zorana Mihajlović obećala radnicima kostolačkih izdvojenih preduzeća da nemaju razloga da brinu za svoja radna mesta, jer će sigurno ući pod okrilje EPS-a.

Umesto obećanog, usledile su godine nesigurnosti, stavljanje ovih preduzeća na prodaju od strane Agencije za privatizaciju, učestali protesti radnika, znatno niže plate, nestabilnost i svakodnevna briga zaposlenih za svoja radna mesta, koji u nameri da ostvare svoja prava danas stupaju i u štrajk glađu”, navodi se u saopštenju ove stranke.

 

To Top