Ugostitelji o postavljanju bašti: Cena zakupa javne površine previsoka

Požarevac

Događaji

Ugostitelji o postavljanju bašti: Cena zakupa javne površine previsoka

Foto: T. Sotirov

How Good Of A Friend Are You Really?

Danas je održan javni sastanak u Gradskoj upravi povodom nacrta Odluke o postavljanju i uklanjanju bašti ugostiteljskih objekata na teritoriji grada Požarevca. Pored predstavnika stručnih službi grada Požarevca i medija, prisustvovalo je osam ugostitelja koji su izneli nekoliko primedbi na nacrt Odluke.

Ivana Perišić, rukovodilac Odeljenja za komunalne delatnosti i energetiku u Gradskoj upravi Požarevac, obrazložila je da je neophodno da grad donose ovu odluku jer je bilo pritužbi građana da pojedini ugostitelji zauzimaju veći prostor i time onemogućavaju kretanje pešaka po javnim površinama.

„Odlučili smo da sprovedemo javnu raspravu i da rešimo taj problem tako da ne štetimo ni vama, a ni građanima“, kazala je Perišić obraćajući se ugostiteljima.

Jedan od problema je, kažu ugostitelji, što kada podnesu zahtev za postavljanje bašte moraju da čekaju rešenje 30 dana. Perišić kaže da je grad predvideo ove godine da, ukoliko je bašta identičnog izgleda i gabarita kao prošle, da se svake godine ubuduće po automatizmu produžava.

Izneta je i ideja o izdavanju dozvola za postavljanje bašte na godišnjem nivou, umesto u određenom periodu godine kao što je sada slučaj.

Gorući problem je previsoka cena zakupa javne površine, rečeno je na sastanku. Ugostitelji su upitali zašto Požarevac ima cenu kao ekstra zona u Beogradu - 44 dinara po kvadratu.

„U Smederevu je kvadrat bašte 20 dinara, u Smederevskoj Palanci i Velikoj Plani po 13 dinara. Pored toga  se u Palanci i Plani zakup plaća u maju, junu, julu i avgustu, a ostalih meseci ne“, rekao je jedan od ugostitelja i upitao da li postoji mogućnost da cena bude niža na primer u aprilu i maju, u odnosu na jul i avgust.

Iz stručnih službi su rekli da je cena zakupa formirana u skladu sa Zakonom o visini administrativnih taksi i da je grad prihvatio donju granicu, odnosno najnižu cenu, te da pretpostavlja da u nekim gradovima postoji lokalna odluka o pomoći grada ugostiteljima.

Tema sastanka bilo je i postavljanje senika, odnosno suncobrana, čija visina mora biti minimum dva metra po gradskoj odluci kako u njih ne bi pojedini građani udarali glavom prilikom prolaska.

Stručne službe su zabeležile sve predloge i sugestije ugostitelja uz napomenu da će ih razmotriti.

Nacrt Odluke je na javnom uvidu do 17. marta i svi koji žele mogu da dostave predloge, sugestije, inicijative i komentare Gradskoj upravi Požarevca, putem elektronske pošte na adresu: [email protected] ili poštom na adresu: Gradska uprava Grada Požarevca, Odeljenje za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj, ulica Drinska broj 2, Požarevac, za naznakom: „Za javnu raspravu o nacrtu Odluke o postavljanju i uklanjanju bašti ugostiteljskih objekata na teritoriji grada Požarevca“.

JAVNA RASPRAVA O POSTAVLJANJU I UKLANJANJU BAŠTI NA TERITORIJI POŽAREVCA

Po okončanju javne rasprave, Gradsko veće Požarevca će analizirati sve primedbe, predloge i sugestije učesnika u javnoj raspravi i na osnovu toga sačiniti izveštaj u roku od 10 dana od dana okončanja javne rasprave i objaviti ga na internet stranici grada. Ova odluka će se, kako je rečeno na današnjem skupu, naći na skupštini 20. marta.

Po rečima Perišić, do sada je stigla samo jedna pisana primedba koja se konkretno odnosi na kafanu u Karađorđevoj ulici. Stanari ove ulice smatraju da kafana ne bi trebalo da ima baštu jer u njoj sede uglavnom vidno alkoholisani gosti koji dobacuju prolaznicima i vrše nuždu na ulici, a muzika je često preglasna.

 

To Top