How Good Of A Friend Are You Really?
Da bi se rešila dva komunalna problema u Požarevcu – iznošenje smeća u seoskim mesnim zajednicama i rekultivacija i zatvaranje nesanitarne deponije „Jeremijino polje“, neophodno je da proradi reciklažni centar sa transfer stanicom. Objekti su izgrađeni pre skoro tri godine, nabavljena je i oprema, ali postoji više faktora koji „koče“ početak njihovog rada.
O uvođenju organizovanog iznošenja smeća iz 25 seoskih naselja priča se već nekoliko godina u Požarevcu, jer je to bilo predviđeno gradskim planom upravlja otpadom, međutim kako se to do danas nije dogodilo, nalazi se i u novom desetogodišnjem planu koji je ove godine usvojen na sednici lokalnog parlamenta.
Kako kažu iz JKP “Komunalne službe” Požarevac, čija je jedna od delatnosti prikupljanje i odnošenje otpada, ova usluga je u selima svedena na institucije javne namene, kao što su škole i kancelarije mesnih zajednica.
Da bi se stvorili preduslovi za pružanje ove usluge neophodno je najpre da proradi reciklažni centar i transfer stanica. Grad je prepoznao značaj ovog projekta i stao iza njega, a za realizaciju je bilo zaduženo Odeljenje za lokalni ekonomski razvoj grada Požarevca. Izgradnja obejkta poverena je grupi izvođača koju su činile firme “Buwesen” iz Lazarevca, “Kompresor Ing” iz Valjeva, AG-Uns Arhitektonsko-građevinski institut iz Novog Sada i “Eko Maber Inženjering” iz Pančeva. Vrednost ovih radova bila je skoro 200 miliona dinara.
Radovi na izgradnji počeli u maju
Izgradnja ovog postrojenja u neposrednoj blizini deponije „Jeremijino polje“ počela je još u maju 2019. godine polaganjem kamena temeljca i tada je rečeno da će biti završena u septembru te godine. Međutim, završetak radova je više puta odlagan zbog epidemije korona virusa, kažu iz Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj za E-Braničevo, da bi konačno bili završeni krajem 2020. godine. Od tada je prošlo skoro tri godine, a reciklažni centar i transfer stanica još uvek nisu proradili.
Po rečima Marka Marjanovića, v.d. direktora JKP „Komunalne službe“ Požarevac, kompletna oprema za reciklažni centar je stigla.
Specijalna vozila za transport i abrol kontejneri
“Nabavjena je linija za predtretman otpada, za čiju je kupovinu grad izdvojio 33 miliona dinara, namontirana je i povezana sa opremom koja se nalazi u reciklažnom centru. Specijalna vozila za transport i abrol kontejneri su nabavljeni još prošle godine”, kazao je Marjanović i dodao da na početak rada ovog postrojenja utiče nekoliko faktora.
Marko Marjanović
Ključni faktor je, kaže on, dobijanje upotrebne dozvole, nakon čega sledi probni rad i dobijanje dozvole za prijem novih radnika koji bi radili u tom postrojenju, a potrebno je od 25 do 30.
Kako objašnjava Vladimir Petrović, član Gradskog veća zadužen za komunalne delatnosti, saobraćaj i urbanizam, nakon završetka radova formirana je Komisija za tehnički prijem objekta čiji je zadatak da sačini izveštaj na osnovu koga se dobija upotrebna dozvola.
Petrović kaže da su članovi komisije sačinili izveštaj, svako iz svoje oblasti, međutim, desilo se nešto nepredviđeno - preminuo je predsednik komisije. U toku je postupak izbora novog predsednika koji će sve izveštaje da objedini u jedan konačan izveštaj Komisije za tehnički prijem reciklažnog centra i transfer stanice.
“Sledeći korak je dobijanje upotrebne dozvole od Odeljenja za urbanizam grada Požarevca. S obzirom na to da je u pitanju gradska investicija od velikog značaja, očekujem da će to biti završeno u kratkom roku, a najkasnije za 28 dana. Nakon toga tražićemo od Ministarstva zaštite životne sredine dozvolu za puštanje pogona u probni rad“, kaže Petrović.
Vladimir Petrović
To nije realno očekivati do kraja ove godine već tokom 2024. Koliko će trajati probni rad odučuje komisija iz nadležnog ministarstva koja će na licu mesta proceniti da li je postrojenje spremno za rad i da li ispunjava sve uslove, objašnjava on.
Nakon toga postoje dve opcije, da grad osnuje novo preduzeće ili da reciklažni centar i transfer stanicu da na upravljanje JKP “Komunalne službe” Požarevac. Po Petrovićevim rečima, grad planira ovu drugu opciju, a konačnu odluku doneće Skupština grada Požarevca.
Ukoliko se to usvoji, sledeći korak je da JKP „Komunalne službe“ Požarevac traži dozvolu za prijem novih radnika od Komisije za davanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje kod korisnika javnih sredstava pri Vladi Srbije.
Kapacitet transfer stanice i reciklažnog centra je obrada 115 tona smeća dnevno, od čega sama linija za separaciju može obraditi četiri tone na sat, što sa osmočasovnim radnim vremenom iznosi 32 tone dnevno.
Kada proradi reciklažni centar, u skladu sa odlukom Vlade Srbije, komunalni otpad iz Požarevca će se odvoziti na deponiju “Vrbak” u Lapovu dok se ne izgradi regionalna deponija na teritoriji grada, koja je planirana u Kličevcu. Time će se steći svi uslovi da se pristupi konačnom zatvaranju i rekultivaciji nesanitarne deponije “Jeremijino polje”.
Podsećamo da je JKP “Komunalne službe” Požarevac tri puta raspisivalo javnu nabavku za za radove na završetku sanacije deponije komunalnog otpada „Jeremijino polje“.
ZATVARA SE “JEREMIJINO POLJE”, DEPONIJA ĆE POSTATI LIVADA
DA LI ĆE “JEREMIJINO POLJE” DOČEKATI SANACIJU?
SANACIJA DEPONIJE “JEREMIJINO POLJE” I DALJE NA ČEKANJU
Kako objašnjavaju iz komunalnog preduzeća, rekultivacija je proces koji se na deponijama sprovodi u dva dela – prvi je tehnička rekultivacija gde se vrši sabijanje smeća i prikrivanje zemljom, a drugi je biološka rekultivacija koja se vrši tokom dve godine od završetka sanacije.
“Rekultivacija je proces koji se radi kroz vreme, jer se paralelno sa odlaganjem otpada vrši njegovo sabijanje i prekrivanje. Mi to radimo konstantno sa našom mehanizacijom na dnevnom nivo. Izradu ostalih elemenata tehničke rekultivacije poput prikupljanja svih voda i gasova, kao i zastiranje nepropusnim slojevima, radi eksterni saradnik izabran na javnoj nabavci”, objašnjava Srđan Filipović, rukovodilac tehničkog sektora u JKP „Komunalne službe“ Požarevac i dodje da će se na samom kraju pristupiti biološkoj rekultivaciji zasadom određenih kultura predviđenih projektom.
Da li će Požarevljani 2024. godine početi da selektuju otpad?
Početak rada reciklažnog centra ne znači da će početi primarna selekcija otpada, odnosno da će građani početi da razvrstavaju otpad kao što je to slučaj u evropskim zemljama. Kako objašnjavaju iz komunalnog preduzeća, Požarevljani će i dalje na isti način odlagati otpad, a selekciju će vršiti zaposleni u reciklažnom centru.
Izvesno je da će biti potrebno određeno vreme i nova ulaganja grada da bi i u Požarevcu zaživela primarna selekcija otpada. U međuvremenu, poželjno bi bilo da građani u posebne kese odvajaju ono što se reciklira, poput plastike, stakla i biorazgradivog otpada.
Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “ Upravljanje otpadom – od slova na papiru do rešenja velikog problema“ koji sufinansira grad Požarevac po osnovu Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Požarevca u 2023. godini.
- Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.