Kako se Požarevac bori protiv „bele kuge“ (FOTO)

Požarevac

Društvo

Kako se Požarevac bori protiv „bele kuge“ (FOTO)

Foto: Ana Grujić, plakat

How Good Of A Friend Are You Really?

Grad Požarevac prepoznao je pad nataliteta kao jedan od problema i izdvaja značajna sredstva za pomoć roditeljima. Pored finansijske podrške, od velikog je značaja promocija reproduktivnog zdravlja i podrška budućim roditeljima koju pružaju zdravstvene ustanove.

U Srbiji je „bela kuga“ jedan od gorućih problema.  Vlada Srbije je preduzela određene mere ka podsticanju rađanja, koje su finansijske prirode, ali je neophodno i da se aktivnije u ovu problematiku uključe lokalne samouprave i učine sve što je u njihovoj moći da pruže podršku mladima u stvaranju porodice.

Dejan Krstić, član Gradskog veća za nevladine organizacije, kulturu, informisanje, socijalnu politiku i društvene delatnosti, kaže da se grad uključio u borbu protiv “bele kuge” i smatra da će aktuelnom populacionom politikom u budućnosti doći do pomaka.

„Ono što je grad uradio po pitanju pre svega finansijske podrške porodicama je novčana naknada u iznosu od 40 hiljada dinara za prvorođeno dete u porodici. Pored toga, roditeljima blizanaca, trojki, četvorki, kao  i svakog narednog deteta, regresiraju se troškovi boravka dece u predškolskoj ustanovi u iznosu od 50 odsto. Pravo naknade troškova boravka u vrtiću u iznosu od 100 odsto imaju deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, deca korisnika socijalne pomoći i iz materijalno ugroženih porodica“, ističe  Krstić.

 

Dejan Krstić

Od ove godine grad regresira i troškove boravka dece u privatnim vrtićima, što znači da roditelji plaćaju isti iznos kao i oni čija dece idu u PU „Ljubica Vrebalov“.

Grad Požarevac je uveo i poklon čestitke za prva tri rođena deteta u novoj godini, u iznosu od 40 hiljada dinara. Pored toga, svaka novorođena beba dobija  poklon paket. Po Krstićevim rečima, u 2020. godini podeljeno je do sada 850 paketa, a ukupno je za tu namenu iz budžeta grada izdvojeno 5,5 miliona dinara.

Poklon paketi za bebe

„Zakonska obaveza je da svaki roditelj ima auto sedište za dete prilikom vožnje. Da bi olakšao roditeljima grad svakom detetu poklanja auto sedište. Godišnje se za tu namenu izdvaja oko tri milion dinara“,  kaže Krstić.

 

Auto sedišta dodeljuju se nekoliko puta godišnje

Grad Požarevac priključio se u 2019. godini Pokretu za decu „Tri plus“, što podrazumeva da će svaka porodica sa troje i više dece koja se prijavi, postati vlasnik ponosne kartice i na taj način će moći da ostvari popuste u brojnim prodavnicama. To je još jedan vid pomoći višečlanim porodicama.

Na nedavno održanoj sednici Skupštine grada Požarevca doneta je odluka o visini finansijske podrške za vantelesnu oplodnju.

„Možda je jedan od uzroka smanjenja nataliteta i problem sa začećem koji je sve prisutniji. Grad izdvaja značajna sredstva i za vantelesnu oplodnju. Ranije je taj iznos bio 250 hiljada, a od ove godine je povećan na 400 hiljada po svakom paru“, rekao je Krstić.

On je još naglasio da grad subvencioniše sportke klubove kako roditelji ne bi plaćali treninge deci, zatim ulaže u izgradnju sportskih terena, dečijih igrališta, škola i vrtića. Po njegovim rečima,  obezbeđivanje što boljih uslova za obrazovanje i razvoj dece u Požarevcu je jedan od prioriteta grada.

U borbi protiv “bele kuge” pored finansijske podrške, potrebno je podizanje svesti kod mladih žena da vode računa o reproduktivnom zdravlju, a na tome već godinama intenzivno rade požarevačke zdravstveme ustanove.

Prevencijom do reproduktivnog zdravlja

Evropska nedelja prevencije raka grlića materice se obeležava od 2007. godine u Srbiji u cilju podizanja svesti žena o ovoj bolesti i načinima prevencije. Na teritoriji grada Požarevca nosioci aktivnosti su Dom zdravlja i Zavod za javno zdravlje Požarevac, čiji je cilj unapređenje sprovođenja organizovanog skrininga raka grlića materice.

Organizovan skrinig raka grlića materice

Nakon priprema i usvajanja zakonske regulative, na teritoriji grada Požarevca od 20.decembra 2012. sprovodi se organizovani skrining  raka grlića materice. Na teritoriji koju svojim radom pokriva Služba za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja Požarevac sa ogrankom u Kostolcu, skrining pregledi se sprovode u ciljnoj grupi žena uzrasta od 25 do 64 godina. Ciljnu populaciju čini ukupno 21.066 žena.

U 2019. godini, pozvano je na pregled 3.600 žena, a odazvalo se i pregledano je 1.739 . Od toga 1 599 žena je imalo normalan negativan nalaz, 133 žena je imalo pozitivan nalaz i sprovedena su dalja dijagnostička ispitivanja, dok je pet žena imalo premaligne promene, koje su izlečene jednostavnim operativnim zahvatima u Opštoj bolnici u Požarevcu. Ni jedna žena  u organizovanom  skriningu nije otkrivena da ima rak grlića materice, objavljeno je na zvaničnom sajtu Doma zdravlja Požarevac.

Škola roditeljstva u Domu zdravlja Požarevac postoji od 2016. godine, a koordinatorka projekta je dr Vesna Lakić, specijalista ginekologije i akušerstva. Ministarstvo zdravlja i Međunarodna banka za obnovu i razvoj, Domu zdravlja u Požarevcu opredelili su sredstva za rad Škole roditeljstva, kao i sprovođenje obuke za psihofizičku pripremljenost trudnica za porođaj. Vrednost granta je 2.826.515 dinara.

Koordinatorka kaže da je primarni cilj Škole roditeljstva da edukuje buduće roditelje i članove porodice za uspešno roditeljstvo, o toku trudnoće i nezi trudnice, pripremi za porođaj, nezi i ishrani novorođenčeta.

Pored toga, ciljevi su još: promocija i zaštita zdravlja majke i novorođenog deteta, unapređenje dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite majke i deteta, upoznavanje budućih roditelja i ostalih članova porodice sa preporukama i stručnim stavovima vezanim za zdravlje majke i deteta tokom trudnoće, porođaja u i najranijem periodu života deteta, sa naglaskom na podršku dojenja, jačanje kapaciteta roditelja za odgovorno roditeljstvo i prihvatanje novih uloga, sa naročitim naglaskom na uključivanje očeva u negu i stimulaciju razvoja dece.

Škola roditeljstva

U školi se kontiruirano radi na očuvanju mentalnog zdravlja porodice sa posebnim akcentom na prevenciju postporođajne depresije majke, razvijanje kvalitetnih međusobnih odnosa partnera, odnosno roditelja i ostalih članova porodice, uz obezbeđivanje podržavajućeg okruženja. Značajan segment je i upoznavanje budućih roditelja sa pravima iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite.

“Primetna je slaba informisanost  lokalne zajednice o radu Škole roditeljstva i nedostatak motivacije trudnica sa područja Požarevca za pohađanje. Požarevac na godišnjem nivou ima oko 500 trudnica. Procenat obuhvata trudnica grupnim zdravstveno – vaspitnim radom kroz predavanja, koje stručno osoblje sprovodi u Školi roditeljstva, je nizak. Školu  je do sada pohađalo oko 15 odsto parova, a cilj nam je da se ovaj broj poveća za još 50 odsto”, kaže Lakić.

 

Dr Vesna Lakić, specijalista ginekologije i akušerstva

Sve informacije o načinu rada ove škole buduće majke mogu pronaći na sajtu požarevačkog Doma zdravlja sa tačnim vremenskim rasporedom i terminima za pojedine vrste predavanja.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “  Da nas bude više – najvažniji posao ” koji sufinansira grad Požarevac po osnovu Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja za štampane medije, radio, televizijske, internet medije i novinske agencije za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Požarevca  u 2020. godini.

-  Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

To Top