How Good Of A Friend Are You Really?
Danas je u požarevačkom Gradskom zdanju održana konferencija za medije na kojoj je predstavljen projekat „Putevima rimskih imperatora“.
Predrag Mijatović, predsednik Skupštine Požarevca, naglasio je da je ovaj projekat važan za razvoj Požarevca i Srbije u kulturno-turističkom smislu. On je objasnio da je urađena Studija izvodljivosti za antičke lokalitete kao deo državnog kapitalnog projekta „Putevima rimskih imperatora“ koji se realizuje u okviru programa „Srbija 2025".
Po njegovim rečima, Studija predstavlja opsežnu analizu postojećeg stanja arheoloških lokaliteta, njihovog sadašnjeg i budućeg uticaja na socio-ekonomski razvoj okruženja, uz davanje predloga za unapređenje turističke infrastrukture.
„Odabrani arheološki lokaliteti i nalazišta biće opremljeni turističkom infrastrukturom u svrhu prijema posetilaca i njihovog povezivanja u jednu kulturno-turističku rutu pod nazivom „Putevima rimskih imperatora“. Arheološki lokaliteti i nalazišta trebalo bi da budu standardizovani, modernizovani i prilagođeni daljim naučnim istraživanjima u kulturnoj i turističkoj promociji Srbije, kao zemlje rođenja čak 18 rimskih imperatora, što je četvrtina broja svih imperatora koji su vladali rimskim carstvom od prvog do šestog veka nove ere“, rekao je Mijatović.
Po rečima dr Miomira Koraća, direktora Arheološkog instituta u Beogradu, za izradu studije dobili su 20 miliona evra od Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija. Na studiji koja se sastoji iz dva toma, odnosno ukupno oko 1.600 stranica sa detaljnim prikazima šta će se sve uraditi, radilo je, kaže, tridesetak istaknutih naučnika.
Završena izrada Studije
„Dugo pokušavamo da napravimo ovu rutu dužine 600 kilometara, da povežemo sve lokalitete gde su rođeni rimski imperatori – od Sremske Mitrovice, preko Beograda, Viminacijuma, Đerdapa, Zaječara i Niša do Lebana. Napravićemo hologram Trajanovog mosta, rekonstrukciju Trajanovog stuba, učinićemo Trajanovu tablu vidljivu sa puta. Po našim proračunima otvoriće se čak 4.000 radnih mesta i to većinom u Istočnoj i Južnoj Srbiji“, istakao je Korać.
Kako kaže, cilj je zadržati turiste u Srbiji ne jedan ili dva dana, nego od sedam do 10 dana. Prema proceni naučnika koji su učestvovali u izradi Studije, ruta „Putevima rimskih imperatora“ doprineće dovođenju najmanje oko 300 hiljada posetilaca u početnoj fazi.
Završetak kompletne rute planiran je 2025. godine, najavio je Korać.