Predstavnici Politehničke školе razmenili dragocena iskustva sa kolegama iz Turske (FOTO)

Požarevac

Društvo

Predstavnici Politehničke školе razmenili dragocena iskustva sa kolegama iz Turske (FOTO)

Foto: Politehnička škola Požarevac

How Good Of A Friend Are You Really?

U periodu od 8. do 14. marta, četvoro predstavnika požarevačke Politehničke škole je posetilo “Kadikoy Goztepe Vocational High Shool”, u Istanbulu u Turskoj. Poseta je realizovana u okviru Erazmus+ projekta koji je kofinansiran od strane Evropske unije.

Naziv projekta je „Savremeni trendovi u obrazovanju“, a glavni ciljevi su: upoznavanje obrazovnog sistema u drugim evropskim zemljama, upoznavanje sa primenom novih tehnologija u obrazovnim institucijama i kompanijama u kojima učenici obavljaju praktičnu nastavu, sticanje kompetencija za primenu savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija, razvijanje međunarodne prepoznatljivosti Politehničke škole kroz učešće u međunarodnim projektima i promocija multikulturalnosti.

Predstavnici Politehničke škole koji su realizovali projekat su: Darko Radovanović, direktor, Olivera Filipović, predsednik stručnog veća elektro struke, Jelena Milenković, predsednik stručnog veća saobraćajne struke i Tijana Gligorijević, nastavnik informatike i računarstva.

Tokom posete imali su priliku da obiđu srednju stručnu školu “Kadikoy Goztepe Vocational High Shool” i razmene dragocena iskustva sa kolegama iz Turske.

“Stekli smo utisak da njihov školski sistem izuzetno dobro funkcioniše, da je dobro prilagođen deci, njihovim potrebama i mogućnostima, počevši od toga da borave u školi u jednoj smeni od 9 do 17 časova i da imaju kantinu u kojoj svi učenici ručaju, i pritom se dosta vodi računa o zdravoj ishrani. Veliki je stepen bezbednosti u školi, u smislu da se nalazi obezbeđenje na ulazu, da učenici dežuraju na svakom spratu i da niko ne može da uđe u školu ili izađe bez legitimacije, a na stepeništima su postavljene zaštitne mreže”, istakla je Olivera Filipović.

Poseban utisak, po njenim rečima, ostavili su panoi u hodnicima i učionicama na kojima su istaknuti  uspesi učenika, suveniri koje su dobili, mudre izreke, edukativni materjali, čak su i na stepeništima ispisane poučne poruke. Sve to na učenike deluje motivišuće, smatra Filipović.

“Posebno nam je bilo zanimljivo to što učenici mobilne telefone ne koriste u školi, već ih kada dođu u školu ostavljaju na određenom mestu, dežurni nastavnik ih čuva i vraća tek posle nastave. Kada bismo mi to hteli da organizujemo u našoj školi, to bi zahtevalo mnogo objašnjavanja i ubeđivanja, kao i da dobijemo dozvolu od ministarstva. Pitali samo ih kako su dobili dozvolu, a oni su nam kratko objasnili da su se nastavnici tako dogovorili na nastavničkom veću i samo saopštili roditeljima koji ne dovode u pitanje njihove odluke, jer znaju da su za dobrobit njihove dece”, objašnjava Tijana Gligorijević.

Na nju je snažan utisak ostavilo školsko zvono koje nije klasično kao u školama u Srbiji, već svira Mocartov “Turski marš”. Posebno je iznenadilo to što škola ne organizuje ekskurzije za đake, maturske večeri, manifestacije povodom proslave dana škole…

Što se tiče same nastave, sve učione su opremljene sa po dve bele table, na jednoj se piše markerom, a na drugoj se prikazuju sadržaji sa interneta.

 Na času veb dizajna

 “To i mi primenjujemo u našoj školi i bilo nam je drago kada smo to ustanovili. Prisustvovala sam času iz veb dizajna i zaključila da nisu u svemu bolji od nas, oni takođe imaju problem sa kabinetima. Trebalo bi da rade u dve grupe, međutim, pošto nemaju dva kabineta za informatiku, svih 30 učenika je u kabinetu sa dva nastavnika i rade dvočas kao i mi. Svaki učenik ima svoj računar na kome radi. Profesorka radi zadatak na tabli i svako od njih samostalno prati, a ona ne proverava da li su uradili već se učenici javljaju ako im nešto nije jasno. Profesorka istovremeno postavlja pitanja i daje im kratko vreme da odgovore, a ako se niko ne javi ona daje odgovor i nastavlja dalje”, priča Gligorijević.

Po njenim rečima, primetno je da su nastavnici manje opterećeni administracijom, upisuju u elektronski dnevnik samo odsutne učenike. Zanimljivo je da nemaju ocene od jedan do pet, već poene koje učenici moraju da osvoje tokom godine.

 Na času logistike

“Oni imaju smer tehničar logistike, koji mi imamo kao predmet u našoj školi, upravo to je bio jedan od razloga zašto smo baš tu školu odabrali. Bilo nam je zanimljivo da prisutvujemo času logistike i da uporedimo šta je isto kao kod nas, a šta novo i drugačije. Imamo ideju da se taj smer otvori u budućnosti i našj školi, tako da nam je ovo iskustvo bilo veoma korisno”, ispričala je Filipović.

Delegacija iz Požarevca posetila je i kompaniju “Omsan Lojistik A.S.” u kojoj učenici obavljaju praktičnu nastavu. Učenici takođe dva puta nedeljno idu na praktičnu nastavu i profesor mora fizički da obiđe sve svoje učenike, isto kao i u požarevačkoj Politehničkoj školi, a razlika je u tome što po jedan učenik ide u kompaniju na praksu i što pre prakse imaju intervju u kompaniji koji je nalik intevju za posao i ako zadovolje na razgovoru, počinju praksu u toj kompaniji.

  Pijem kod direktorka škole “Kadikoy Goztepe Vocational High Shool”

Direktor škole “Kadikoy Goztepe Vocational High Shool”, koji je ugostio kolege iz Požarevca, istakao je u razgovoru sa njima da su mu najbitni projekti i takmičenja. Sistem finansiranja nastavnog kadra je drugačiji nego kod nas, nastavnici mogu dodatnim radom da zarade više novca i samim tim su više motivisani da učestvuju u vannastavnim aktivnostima.

Dokaz koliko u turskoj školi ovaj sistem dobro funkcioniše je sekcija za robotiku koja je napravila jedinstvenog robota koji igra košarku i plasirala se na svetsko prvensto koje se održava u Americi.

Tokom boravka u Istambulu ekipa iz Požarevca posetila je najprestižniji univerzitetu u Turskoj, “Marmara University”, u okviru koga radi 17 fakulteta i 12 instituta. Tom prilikom obišli su odsek za robotiku i inženjering.

  U poseti najprestižnijem univerzitetu u Turskoj, “Marmara University”

“Svi ciljevi projekta su u potpunosti ispunjeni, a predstavnici naše škole će stečena iskustva nesebično podeliti, kako sa kolegama iz Politehničke škole, tako i sa kolegama iz drugih škola u okviru Školske uprave Požarevac, kao i u okviru Zajednice saobraćajnih i elektrotehničkih škola Srbije”, zaključila je Filipović.

Continue Reading
Povezane teme...
To Top