Samo 24 procenta imovine u vlasništvu žena

Požarevac

Događaji

Samo 24 procenta imovine u vlasništvu žena

Foto: T.S.

How Good Of A Friend Are You Really?

Danas je u Politehničkoj školi u Požarevcu organizovana tribina u okviru projekta “Koliki je moj deo?”, koji ima za cilj poboljšanje položaja žena u nasleđivanju imovine u Srbiji, s obzirom na to da su i dalje prisutne rodne nejednakosti u vlasništvu.

Projekat sprovodi Žensko udruženje Kolubarskog okruga u saradnji sa poverenicom za zaštitu ravnopravnosti, a uz podršku Nemačke razvojne agencije (GIZ) kroz program „Socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva u Srbiji“.

“Kampanja “Koliki je moj deo?” živi već skoro dve godine, a ovaj put uz podršku Nemačke razvojne agencije. Zadovoljstvo nam je što svoje delovanje sa Kolubarskog okruga širimo i na druge gradove i opštine u Srbiji, a ovaj put je to radionica za mlade u sedam lokalnih samouprava i gradova, a jedan od njih je i grad Požarevac. Trudimo se da na različite načine utičemo na ovaj problem, koji je zaista veliki, jer ako znamo da se gotovo svaka druga žena u Srbiji odriče svog dela nasledstva, imamo dug put pred sobom i dosta toga da uradimo”, objasnila je Katarina Ranković iz Ženskog udruženja Kolubarskog okruga.

Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, istakla je da se i danas suočavamo sa  diskriminacijom žena u gotovo svim sferama društvenog života, a razlog za to su duboko ukorenjeni stereotipi i predrasude o ulogama žena i muškaraca. Zbog toga je, kaže, upravo to i jedan od razloga zbog čega se žene odriču nasleđa.

Današnji podaci iz Republičkog geodetskog zavoda govore o tome da je samo 24 procenta imovine u vlasništvu žena, od čega 16 procenata u ruralnim područjima. Iz ovih podataka možete zaključiti koliko i dalje patrijarhalni obrasci diktiraju nejednake odnose moći, a to ženama otežava položaj na tržištu rada i ekonomski položaj, ali i mogućnost pokretanja samostalnog biznisa, podizanja kredita, a u krajnjem slučaju osećaj nezavisnosti i slobode. Mnoge žene nisu upućene ni u to da na taj način mogu i da ugroze svoj socijalni položaj, jer kasnije mogu ostati i bez prava na socijalnu pomoć, s obzirom na to da naš Zakon o socijalnoj zaštiti onemogućava da ostvarite ovo pravo ukoliko ste se prethodno odrekli nasleđa”, istakla je Janković.

Obrazovanje, znanje, pravilna informacija i argumenti, smatra poverenica, mogu voditi ka otklanjanju predrasuda, unapređenju ravnopravnosti, svakoj vrsti borbe i kreiranju boljeg, pravednijeg i tolerantnijeg društva.

“Odluka doneta na osnovu informacija je najbitnija, kao i to da je niste doneli pod pritiskom. Nekada je u redu, časno i moralno i daće vam još veći osećaj stabilnosti to što ste se odrekli nasleđa, jer ste na primer žena koja je u potpunosti ekonomski nezavisna, a imate sestru ili brata. To je isključivo vaša odluka, vi hoćete da na taj način pomognete vašoj porodici. To je u redu, ako na taj način ne ugrožavate svoj život”, naglasila je Janković.

Dodala je da je informisanje najbitnije početi od učenika i da je današnja tribina dodatni čas građanskog vaspitanja.

To Top