Udruživanje žena najbitnije za očuvanje života na selu (FOTO)

Veliko Gradište

Društvo

Udruživanje žena najbitnije za očuvanje života na selu (FOTO)

Foto: privatna arhiva,T.S.

How Good Of A Friend Are You Really?

Udruženja žena u opštini Veliko Gradište osim primarnog cilja da se svojim delovanjem staraju o tome da se običaji i tradicija nikada ne zaborave, imaju širi uticaj na čitavu zajednicu – predstavljaju svoju opštinu na najlepši način na različitim manifestacijama, bave se humanitarnim radom i trude se da ulepšaju mesto u kome žive. Ipak, njihov rad, iako lep, nije nimalo lak jer podrazumeva velika odricanja.

Udruženje žena “Topolovčanke” jedno je od najstarijih u velikogradištanskoj opštini i postoji od 2015. godine. Njihov primarni cilj je upućivanje mladih u tradiciju i običaje, ali se članice uvek odazovu i svim manifestacijama koje su humanitarnog karaktera. Udruženje ima 20 članica, a polovina njih je u inostranstvu.

“Trenutno je u Topolovniku 10 aktivnih članica, a 10 je u inostranstvu, mahom u Trstu, ali nam one pomažu finansijski i šalju nam sve što je potrebno. Najmlađa članica je 1988. godište, a najstarija 1948. i odlično se slažemo – mi starijim članicama prepustimo ono što najbolje znaju, a one mlađima savremenije stvari”, kaže Sandra Paunović, predsednica Udruženja “Topolovčanke”.

Sandra Paunović

Osim jela koja su svuda zastupljena na manifestacijama predstavljaju i dva vlaška specijaliteta, s obzirom na to da je, po rečima naše sagovornice, Topolovnik vlaško selo i polovina članica udruženja su Vlahinje.

“Predstavljamo dva vlaška jela – kokrceu i slano žito. Kokrceu je nastao tako što su nekada stare žene proju koja je ostala, sutradan pržile na masti i u nju dodavale sir. Bila su to teška vremena. Slano žito pravilo se za Božić”, objasnila je Paunović.

Đakonije udruženja žena iz Topolovnika     

Priznanje Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za izuzetan doprinos žena u razvoju sela 2022. godine, priznanje opštine Veliko Gradište, diploma za najbolju tortu, najbolji štand ili jelo, samo su neka  od brojnih koje je osvojilo ovo udruženje na velikom broju manifestacija.

Pored toga, udruženje žena iz Topolovnika jedno je od sponzora “Alaskih večeri” koje se održavaju krajem jula u opštini Veliko Gradište. Paunović ističe odličnu saradnju sa JP “Srbijašume”, s obzirom na to da na dan manifestacije zajedno podele više od 500 porcija čorbi i girica.

Ovo udruženje žena u Topolovniku od 2017. godine organizuje manifestaciju “Sačuvajmo od zaborava”.

“Nekada se u našem kraju za svadbe, ispraćaje ili veridbe, uglavnom na jesen, kuvao svadbarski kupus. To se vremenom izgubilo, a mi smo pokrenuli ovu manifestaciju sa ciljem da se taj običaj ponovo vrati i održi. Ove godine održana je 30. septembra, a kao i svake godine, organizovale smo takmičenje u kuvanju svadbarkog kupusa, različita udruženja žena predstavile su svoj rad, proizvode i stare predmete, a organizovan je i kulturno-umetnički program”, istakla je predsednica udruženja.

Za organizaciju ove manifestacije ove i prošle godine od opštine Veliko Gradište preko konkursa dobili su po 50.000 dinara. Iako imaju pomoć lokalnog sportskog kluba, lovačke sekcije i mesne zajednice, ni to nije dovoljno da se pokriju svi troškovi.   

“Novac koji dobijamo od opštine nije veliki, pa svaka članica dodaje iz svog džepa. Imamo pomoć, ali se sve na kraju svede na nas pojedince iz udruženja. Retko ko pomaže iz sela, a održavanje manifestacije je veoma skupo – oko 130 hiljada dinara”, kaže ona.  

Ističe da problem predstavljaju i drugi troškovi udruženja. Po njenim rečima, samo odlazak na neku manifestaciju iznosi oko 15.000 dinara. Naglašava da nemaju organizovan prevoz, a u udruženju vozačku dozvolu poseduju tri članice koje ponekad nisu u mogućnosti da voze  zbog posla. Novac, međutim, nije jedini problem.

“Udruženje žena je bitno za čitavu zajednicu, ali mladi se ne uključuju u rad. Koga da uključimo kad se selo ispraznilo, većina meštana je u inostranstvu. Ovi koji su ostali nemaju vremena”, objašnjava Paunovićeva.

Ipak, članice udruženja žena staraju se da Topolovnik bude čist, te im je čišćenje tamošnjeg parka jedna od glavnih aktivnosti od osnivanja.

“Park je naš, mi ga sređujemo i održavamo. U slučaju da ne odemo dve nedelje zateknu nas papiri i smeće, iako imamo kante, menjamo kese, a i kontejner je blizu. Svest sugrađana je takođe veliki problem”, smatra predsednica udruženja žena u Topolovniku.

Opština je udruženju na korišćenje dala prostoriju u zgradi Doma kulture u selu, međutim, Paunovićeva ocenjuje da je ona mala, svega 16 kvadarata, te da bi trebalo da se premeste u neku veću, ali i to podrazumeva velika novčana ulaganja.

Udruženje žena “Češljevobarke” osnovano je 2020. godine. Iako mlado veoma je uspešno.

“Želimo da očuvamo tradicionalne vrednosti života i rada žena na selu, a cilj nam je negovanje i unapređivanje starih veština izrade ručnih radova - tkanje, pletenje, vez, heklanje i šivenje, očuvanje i negovanje tradicionalne kuhinje i priprema zimnice  bez konzervansa i veštačkih dodataka, podizanje ekološke sveti i ulepšavanje i održavanje javnih površina”, kaže Gorica Grozdić, predsednica ovog udruženja.

Udruženje okuplja 25 članica, polovina ih je vlaške, a polovina srpske nacionalnosti, a podjednako su zastupljeni svi njihovi običaji i tradicija. Većina njih su penzionerke, ali su se uključile i mlađe meštanke koje pomažu u kupovini, prevoze članice na manifestacije i uče od njih određene veštine, recepte i običaje. Dobro sarađuju i sa ostalim udruženjima iz opštine Veliko Gradište i sa njima razmenjuju iskustva i znanja.

Ono sa čime se Grozdićeva najviše ponosi jeste priznanje za izuzetan doprinos žena u razvoju sela koju su dobile u Prislonici kod Čačka prošle godine, zatim priznanje za afirmaciju opštine, a na velikom broju manifestacija zaslužile su i nagradu za najlepši štand ili jelo.

Priznanje za izuzetan doprinos žena u razvoju sela

Po rečima predsednice, ono po čemu je ovo udruženje poznato i osvaja prva mesta na svim takmičenjima je vlaški kačamak i češljevobarska proja koja se priprema na specifičan način.

“Proja se priprema na drugačiji način, tako što se proključala voda sipa u brašno i onda se brzo promeša i tako se oblikuje proja, ukrašava se i peče u rerni. Nikada nismo na takmičenjima videli da je neko na taj način priprema”, objasnila je ona.

Gorica Grozdić priprema čuvenu proju

“Češljevobarke” su specifične i zbog toga što organizuju takozvane sedeljke, običaj koji su videli od njihovih majki i baka - sastanu se, pričaju, provode vreme zajedno, pevaju, razmenjuju iskustva i kuvaju.

Udruženje žena “Češljevobarke”

Udruženje je zajedno se meštanima sela Češljeva bara očuvalo običaj na Bele poklade “Privjeg” koji se svake godine održava u ovom mestu. On predstavlja veliku vatru koja se pali radi zaštite sela od teških oblaka, radi zdravlja i bogatstva svih meštana. U selu svako domaćinstvo iznosi drva, pa se kasnije napravi vatra, a najstariji meštanin je pali.

“Ta vatra simbolično predstavlja zaštitu našeg sela od grada i do sada nas je sačuvala, nismo ugroženi”, objašnjava Gorica.

Ove godine prvi put udruženje će u selu organizovati manifestaciju “Češljevobarski susreti” prve nedelje u oktobru. Članice se nadaju da će se odazvati sva ona udruženja žena na čijim manifestacijama su do sada gostovale.

Najavljuje da će biti organizovan i kulturno-umetnički program i dodaje da će svi meštani i savet Mesne zajednice Češljeva Bara biti uključeni u organizaciju, a lovci će kuvati gulaš.

NOVA MANIFESTACIJA - ''ČEŠLJEVOBARSKI SUSRETI''

Od opštine su preko konkursa za njeno organizovanje dobili 50.000 dinara.

“Nedavno smo uputile zahtev i opština nam je odobrila još 40.000 dinara za organizaciju ove manifestacije. Videćemo da li će nam to biti dovoljno, a pohvalno je to što se i meštani uvek uključe i doniraju finansijska sredstva, a u najavi imamo i sponzore”, rekla je Gorica i dodala da odličnu saradnju imaju sa  meštanima, tako da im ništa ne nedostaje u radu.

Udruženje žena u Češljevoj Bari takođe se brine o izgdelu sela, članice izrađuju kućice za ptice, sade cveće u centru sela, a u tome im pomažu meštani koji se uvek odazovu takvim aktivnostima.

Zaključuje da je udruživanje žena na ovakav način bitno zbog očuvanja života na selu, s obzirom da se svi druže, razmenjuju iskustva i znanja, te tako sklapaju prijateljstva za ceo život.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta „Čuvarke nematerijalnog kulturnog blaga” po osnovu konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Veliko Gradište u 2023. godini.

- Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu ne predstavljaju nužno zvaničan stav Opštine Veliko Gradište.

To Top