Zašto (ni)je opravdano poskupljenje komunalnih usluga?

Požarevac

Društvo

Zašto (ni)je opravdano poskupljenje komunalnih usluga?

Foto: T. Sotirov

How Good Of A Friend Are You Really?

Na nedavnoj sednici Skupštine grada Požarevca najobimnija rasprava vođena je oko povećanja cena pojedinih komunalnih usluga.

Slobodan Vasić, šef Odborničke grupe „Dosta je bilo – RIIS Istok“, kazao je da je svestan da su poskupeli energenti, nafta i rezervi delovi i da bi zato trebalo da poskupljenje komunalnih usluga bude odobreno.

„Mi danas odlučujemo u ime građana. Logično gledano trebalo bi da prihvatimo poskupljenja, ali što se tiče usluga „Vodovoda“, ne bih odobrio i glasaću protiv, sve dok ne dođu na zavidan nivo naplate svojih usluga, jer 50 odsto vode ne naplatimo, ili otiče negde. Ako „Vodovod“ uspe da naplati 50 odsto vode koju proizvede i distribuira, šta bi bilo kada bi se to podiglo na 70 ili 90 odsto – oni bi tada bili profitabilno preduzeće i ne bi im trebalo povećanje cena“, smatra Vasić.

On nije imao primedbe na novi cenovnik „Komunalnih službi“, ali je predložio da bi njihova usluga odnošenja smeća umesto po kvadratu trebalo da se plaća po kilogramu.

Nebojša Jočić, rukovodilac finansijskog sektora u JKP „Vodovod i kanalizacija“ Požarevac, podsetio je da ovo preduzeće nije menjalo cene od decembra 2018. godine, a da je došlo u međuvremenu do drastičnog skoka električne energije i materijala za održavanje mreže dugačke 178 kilometara, od čega je 70 odsto starije od 30 godina. Pored toga, kako objašnjava, minimalna zarada je bila tada 23 hiljade, a sada je 36 hiljada dinara.

„To su povećanja koja mi ne možemo da ispratimo. Mislim da bi trebalo naći neku meru i opravdano je povećati cene samo da ne bismo ugrozili sistem. Doći ćemo u situaciju da ne možemo sistem, ovakav kakav je, da održimo, a to će biti onda najskuplje i napraviće se mnogo veći problem“,istakao je Jočić i dodao da je tačno da su gubici vode u mreži oko 50 odsto i da na tome moraju da rade ali i da je nemoguće svesti gubitke na manje od 35 odsto, jer to je neki prosek u Srbiji.

Tatijana Stojadinović, odbornica „Dosta je bilo“, kazala je da grad Požarevac ima peti po veličini budžet u Srbiji, a prvi u poređenju sa gradovima približne veličine, te da smatra da može da podnese teret krize koja tek dolazi i da stane na stranu svojih građana.

„Ukoliko zbog održavanja sistema vodovodne mreže povećavate cene, onda bi taj trošak trebalo da snosi grad. Kada govorimo o tužbama i advokatskim uslugama, bojim se da se advokati ne angažuju po pitanju naplate potraživanja već radno-pravnih odnosa i problema u tom kontekstu“, ocenila je Stojadinović.

Ivana Perišić, rukovodilac Odeljenja za komunalne delatnosti i energetiku, koja je i predstavnica u Stalnoj konferenciji gradova i opština, kaže da su imali više sastanaka na temu komunalnih usluga i da su zajedno sa evropskim predstavnicima došli do zaključka da su cene   decenijama bile socijalnog karaktera kojima se čuvao politički mir.

„Akumulacioni fondovi iz kojih se finansira održavanje sistema komunalnih preduzeća su ravni nuli“, naglasila je Perišić.

Ona se složila sa predlogom odbornika Vasića u vezi naplate iznošenja smeće po kilogramu i istakla da je grad imao te tendencije, ali da to još uvek nije uspelo da zaživi.

„Grad je pre dve godine kupio određeni broj kanti za smeće i doneo odluku da će se smeće odnositi isključivo u tim tipskim kantama. Na taj način smo želeli da utvrdimo metodologiju obračuna komunalnih cena u skladu sa količinom otpada koji se iznese. Hteli smo to da uradimo i sa ,,Vodovodom“, da stimulišemo one koji racionalno koriste vodu da manje plaćaju, da postoje kao kod potrošnje električne energije plava, zelena i crvena tarifa, ali za sve to je potrebno prethodno obezbediti sistem redovnog i tačnog očitavanja. U sve to smo ulagali  godinama, pokušavali smo da inoviramo sistem podizanjem njihove tehničke opremljenosti“, objašnjava Perišić i dodaje da postoje zakonske norme kojima je definisano do koje mere grad može da pomaže javnim komunalnim preduzećima i da dalje od toga ne može, te je zato jedino rešenje povećanje cena.

Saša Pavlović, gradonačelnik Požarevca, nadovezao se na izjavu odbornice Tatijane Stojadinović da grad ima veliki budžet i da bi trebalo da snosi troškove umesto da se poveća cena komunalnih usluga.

„Imate veliki budžet pa dajte narodu para da plaća vodu – to je totalno nepoznavanje zakona o komunalnim delatnostima, zakona o socijalnoj zaštiti, zakona o javnim preduzećima. Nikakve veze prihodi budžeta nemaju sa ovim cenama, to ne ide jedno s drugim.  Zakon o javnim preduzećima je takav da javna preduzeća moraju da budu samoodrživ sistem, eventualno grad može da pomogne u investicijama. To je čisto da se nešto kaže, da se ispadne borac za pravdu, za narod, a pre svega borac za vlast. Da li bi mogao kada dođeš na vlast da sprovedeš to – pa ne bi. Mi se neodgovornom politikom na taj način nećemo baviti“, naglasio je Pavlović i dodao da odgovorna vlast donosi i mere koje nisu baš popularne.

On je kazao da je povećanje cene vode na mesečnom nivou ekvivalentno jednoj paklici cigareta, kao i za usluge „Komunalnih službi“.

Stojadinović se javila za repliku i tom prilikom podsetila gradonačlenika da odbornici nisu učenici, a da on nije za katedrom.

„Mi smo ovde da izražavamo političku volju građana koje predstavljamo. Dakle, ne možete me pitati na primer kako bih ja sprovela primarnu selekciju jer to nije moja struka, kada bih hipotetički bila na vlasti reč struke bi bila ključna“, naglasila je ona.

Dragana Spasojević, odbornica „RIIS Istok“, rekla je da opozicija predlaže nepopularnu meru poput racionalizacije poslovanja javnih preduzeća.

„Da smo u nekom izveštaju videli da postoji napor za uštedom, da postoji sistematizacija radnih mesta u smislu odnosa tehničkih i administrativnih službi, možda ne bismo danas o tome govorili“,kazala je Spasojević i kao primer neodgovornog i nedomaćinskog poslovanja preduzeća navela plaćanje 11 hiljada evra mesečno za lokal u kome je bio smešten„Vodovod“.

Slađan Stević, odbornik SPS-a, kazao je da će glasati za povećanje cena jer to vidi kao jedini način da se reši problem.

„Grad nije osnovao javna preduzeća da ostvaruju veliku dobit već da služe svrsi, ali isto tako grad ne sme da dozvoli da dovede funkcionisanje i opstanak javnog preduzeća koje je od vitalnog značaja. Saglasan sam sa tom nepopularnom merom da se podignu cene jer je to trenutno jedini način da se spasi preduzeće, ali se plašim da podizanjem cena nećemo da rešimo problem „Vodovoda“, kazao je Stević.

Odbornica Tatijana Stojadinović je upitala i zašto su morale da poskupe usluge „Komunalnih službi“, a gradonačelnik je naveo da su u pitanju povećani troškovi poslovanja preduzeća, odnosno poskupljenje cene materijala, goriva i struje.

Većinom glasova odbornika usvojeni su novi cenovnici JKP „Vodovod i kanalizacija“ i JKP „Komunalne službe“.

OD 1.OKTOBRA POSKUPLJUJE VODA, ODNOŠENJE SMEĆA…

To Top