Besplatnu pravnu pomoć u Žagubici zatražilo oko 200 građana

Žagubica

Društvo

Besplatnu pravnu pomoć u Žagubici zatražilo oko 200 građana

Foto: arhiva

How Good Of A Friend Are You Really?

U okviru Projekta „Savetodavna služba za građane u opštini Žagubica“, opština Žagubica oformila je savetodavnu službu za pružanje besplatne pravne podrške sa ciljem da omogući efikasniji pristup pravima pod jednakim uslovima za sve građane.

Projekat „Savetodavna služba za građane u opštini Žagubica“ realizuje se u okviru programa „Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO“, koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u partnerstvu sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO).

Besplatna savetodavna podrška sastoji se od pružanja pravnih saveta, pružanja opštih pravnih informacija, sastavljanja podnesaka i popunjavanja formulara, ali ne obuhvata pravo zastupanja i odbranu pred sudom, drugim državnim organom, organom javne vlasti ili u postupku mirnog rešavanja spora.

Besplatna savetodavna podrška može da se pruži državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu u Republici Srbiji u skladu sa članom 4. Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.

Diplomirani pravnik Dragan Stojanović istakao je da se na zahtev za odobravanje besplatne savetodavne podrške ne plaća taksa i usluga pružanja savetodavne podrške je potpuno besplatna.

“Postupak za ostvarivanje prava na besplatnu savetodavnu podršku sastoji se iz sledećeg: podnosi se zahtev savetodavnoj službi pismenim ili usmenim putem, a moguće je zahtev poslati elektronskim putem na mejl. Po podnošenju zahteva obrađujemo podatke i podnetu dokumentaciju na način koji je potreban organima uprave za postupanje u postupku ostvarivanja prava na besplatnu savetodavnu podršku.  Zahtev se može podneti i preko zakonskog zastupnika, punomoćnika ili lica koje podnosilac zahteva odredi, s tim što se uz zahtev prilaže i dokaz o vršenju prava zakonskog zastupanja, odnosno punomoćje. Na osnovu dobijenih podataka i utvrđenih činjenica, donosimo rešenje o odobravanju besplatne savetodavne podrške”, objašnjava Stojanović.

Milena Pajić, menadžer projekta, naglasila je da, zahvaljujući Vladi Švajcarske,  Vladi Republike Srbije i lokalnoj samoupravi opštine Žagubica koji su omogućili realizaciju ovog projekta, znatno je unapređena dostupnost besplatne savetodavne podrške za sve građane i građanke u opštini Žagubica, a naročito licima koja pripadaju ranjivim društvenim grupama. Realizacije projekta „Savetodavna služba za građane u opštini Žagubica“ traje do kraja godine, tačnije do 31.12.2020. godine. Do sada je besplatna savetodavna podrška u opštini Žagubica  pružena za oko 200 građana.

To Top