EPS širi kapacitete: Vetropark “Kostolac” i solarna elektrana “Petka”

Kostolac

Društvo

EPS širi kapacitete: Vetropark “Kostolac” i solarna elektrana “Petka”

Foto: T.S.

How Good Of A Friend Are You Really?

Projektima vetropark “Kostolac” i solarna elektrana „Petka” EPS širi kapacitete za proizvodnju obnovljivih izvora energije. Pripremni radovi na izgradnji vetroparka su u toku, a narednih dana počeće i priprema za izgradnju solarne elektrane.

Vetropark „Kostolac“ je pilot projekat „Elektroprivrede Srbije“, snage 66 megavata, u oblasti proizvodnje električne energije iz snage vetra. Prostiraće se na lokacijama Drmno, Petka, Ćirikovac i Klenovnik, na mestu iscrpljenih površinskih kopova i odlagališta termoelektrane i kopova „Kostolac“.

Projekat se sastoji od 20 vetroturbina, snage po 3,3 megavata. Planirana godišnja proizvodnja vetroparka „Kostolac“ je 184 miliona kilovat-časova godišnje, što je dovoljno za snabdevanje zelenom električnom energijom oko 30.000 domaćinstava.

Predviđena je i izgradnja trafostanice, razvodnog postrojenja i unutrašnje kablovske mreže, kao i saobraćajnica.

“Trenutno se vrše pripremni radovi i intenzivna izrada tehničke dokumentacije za temelj i platforme, a interne saobraćajnice su završene i vrše se aktivnosti za početak realizacije priključaka na državne puteve”, rekao je Stefan Obradović, rukovodilac ključnih investicionih projekata.

Stefan Obradović

Projekat se finansira iz kredita KfW banke u vrednosti od 80 miliona evra. Realizuje se u skladu sa strateškim ciljevima Republike Srbije u oblasti obnovljivih izvora energije utvrđenih Strategijom razvoja energetike do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine, a koji se pre svega odnose na povećanje udela energije iz obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji u Republici Srbiji. EPS su odobrena dodatna sredstva u iznosu od 30 miliona evra od WBIF.

Ugovor za pružanje konsultantskih usluga na projektu je potpisan sa konzorcijumom „Fichtner GmbH & Co.“ i „Energoprojekt Entel AD“.

Ugovor za isporuku vetrogeneratora, stubova, trafostanice i razvodnog postrojenja sa konzorcijumom „Siemens Gamesa Renewable Energy A/S“ Danska i „Siemens Gamesa Renewable Energy“ Beograd, potpisan je u aprilu 2022. godine. Vrednost ugovora je 103,7 miliona evra, dok je u decembru 2020. godine potpisan ugovor od 3,2 miliona evra sa konzorcijumom Ekstra Auto Transport/CIP Beograd za izgradnju internih saobraćajnica i priključaka na državne puteve.

U skladu sa potpisanim ugovorima za isporuku i ugradnju opreme i za izvođenje radova, rok za završetak radova na izgradnji VE „Kostolac“ je septembar 2024. godine. Očekuje se da će VE „Kostolac“ biti priključen na mrežu u prvom kvartalu 2025. godine. Isporuka glavne opreme kreće u januaru i trajaće četiri i po meseca.

Vetrogeneratori biće visoki 179 metara. Stub će biti visok 117 metara na čijoj je kruni vetrogenerator, pa razliku od 62 metra čini veličina lopatice.

“EPS je, pre početka izgradnje vetroparka, morao da uradi i studije o pticama i slepim miševima kako bi se sprečilo ugrožavanje njihovog staništa i ispoštovane su stroge norme”, rekao je Obradović.

Solarna elektrana „Petka“

Solarna elektrana „Petka“ prvo je fotonaponsko postrojenje u EPS-ovom ogranku „Termoelektrane i kopovi Kostolac“, koje će se graditi se na spoljašnjem odlagalištu „Petka“. U narednim danima trebalo bi da krenu pripremni radovi.

 Imaće instalisanu snagu od 9,75 megavata i planiranu godišnju proizvodnju od 15,6 gigavat-časova. SE „Petka“ jedan je od projekata kojima se povećavaju kapaciteti EPS za proizvodnju „zelene energije“.

Solarni paneli prostiraće se na površini od 11,6 hektara. Planirana vrednost investicije je 1,36 milijardi dinara i finansira se sredstvima EPS-a.

Predviđeni rok za realizaciju projekta je 15 meseci od trenutka kada se izvođač uvede u posao. Očekuje se da SE „Petka“ bude na mreži krajem 2024. godine.

Prva fotonaponska elektrana u Kostolcu proizvodiće električnu energiju metodom konverzije neakumuliranog sunčevog zračenja u jednosmernu struju preko solarnih modula na bazi poluprovodničke (PV) tehnologije.

Planira se ugradnja 18.720 fotonaponskih modula. Oni će biti postavljeni pod uglom od 25 stepeni. Ova mala solarna elektrana imaće ukupno 98 invertora, od kojih će 97 imati snagu od 100 kilovata i jedan od 50 kilovata. Pored toga, SE „Petka“ imaće 10 transformatorskih stanica i jedno razvodno postrojenje, odakle će se struja plasirati na trafostanicu Požarevac.

Pošto je SE „Petka“ pilot projekat i mala elektrana, radiće se fiksni oslonci za panele. EPS će razmotriti i fleksibilni ugao pri izgradnji većih solarnih elektrana.

Paneli će se sklopiti u fotonaponsko polje i sastojaće se od 32 modula. Oni će se postaviti u dva reda. Rastojanje između panela biće 5,05 metara. Cilj je da se u zimskom periodu, pri niskim uglovima sunčevih zraka, ne pravi senka na panel koji se nalazi iza.

Investicija u izgradnju solarne elektrane je ekonomski isplativa. Proračunato je da je period povrata uloženih sredstava 12 godina, dok je period eksploatacije elektrane 25 godina.

Posle toga, menjaju se samo paneli, dok ostaju konstrukcije, putevi i infrastruktura, koji čine značajan deo ukupnog ulaganja. Zamenom panela elektrana se revitalizuje za novih 25 godina eksploatacije.        

To Top