Kolo srpskih sestara Petrovac na Mlavi obeležilo 110 godina postojanja

Petrovac

Događaji

Kolo srpskih sestara Petrovac na Mlavi obeležilo 110 godina postojanja

Foto: RTV Mlava

How Good Of A Friend Are You Really?

Kolo srpskih sestara Petrovac na Mlavi je svečanom akademijom u tamošnjem Kulturno-prosvetnom centru obeležilo 110 godina od osnivanja.

Svečanosti su, između ostalih, prisustvovale i predstavnice Kola srpskih sestara iz Požarevca, Smedereva i Miloševca.

U programu je, pored predstavljanja istorijata rada i aktivnosti petrovačkog Kola srpskih sestara, učestovovao Dečiji hor “Sveti Luka”, pri crkvi Vaznesenja Gospodnjeg, a predstavljena je i dokumentarna izložba Zavičajnog muzeja Petrovac na Mlavi.

Povodom obeležavanja jubileja prikazana je istorijska monodrama „Miloš Veliki – Knjaz srpski“, sa Aleksandrom Dunićem, po tekstu Milovana Vitezovića, u režiji Milana Rusa.

Pododbor Kola srpskih sestara u Petrovcu na Mlavi osnovan je 1914. godine uoči Prvog svetskog rata, od kada je prošlo 110 godina. Prvi pisani trag o kolu se pojavljuje 1914. godine, a ova godina se označava i kao prva godina njegovog rada.

U tom periodu, do Drugog svetskog rata u Petrovcu na Mlavi je pored Kola srpskih sestara, kao najznačajnije ženske humanitarne organizacije, radilo i Društvo srpkinja „Knjeginja Zorka“ i Ženska podružina u okviru Ženskog društva u Beogradu, koja je uz pomoć ostalih udruženja i dobrotvora osnovala Radničku školu koju su pohađale mnoge petrovačke devojčice i koja je uspela da podigne zgradu i dom na mestu današnjeg Doma zdravlja. Siromašne, a odlične učenice ove škole dobijale su po završetku školovanja šivaću mašinu i svedočanstvo koje im je omogućavalo da dobiju službu u državnim i privatnim školama kao nastavnice ženskog rada.

Sve tri organizacije su radile zajedno i veliki broj članica kola su bile i članice ovih udruženja. Okupljale su se zajedno, zajedno održavale skupštine, sednice i organizovale pomoć za siromašne, razne društvene manifestacije vezane za rodoljubivi i humanitarni rad.

Petrovac je u to vreme bio bogata opština sa velikim brojem trgovačkih radnji, tako da je najveći deo priloga prikupljen upravo od trgovaca, a kolu su pomagali i ostali građani.

To Top