Meštani Kličevca i okolnih naselja poručuju: “Nije Stig za deponiju“ (FOTO)

Požarevac

Događaji

Meštani Kličevca i okolnih naselja poručuju: “Nije Stig za deponiju“ (FOTO)

Foto: E.B.

How Good Of A Friend Are You Really?

Na mestu zvanom „Zapis“ u Kličevcu okupili su se danas meštani Kličevca, Kurjača, Rečice, Bubušinca, Bradarca, Majilovca i drugih okolnih sela, sa svojim traktorima i poljoprivrednom mehanizacijom. Cilj skupa je izražavanje nezadovoljstva odlukom gradske Skupštine o izmeni Prostornog plana kojom se omogućava izgradnja regionalne deponije na ovom mestu.

Po rečima Saša Selića, predsednika Udruženja građana „Kličevački idol“, na za njih svetom mestu „Zapis“ gradski čelnici žele da podignu najsavremeniju regionalnu deponiju, tačnije na 35 hektara koji se trenutno nalaze pod suncokretom.

 Površine pod suncokretom predviđene za deponiju

„Malo je stotinu hektara uzetih od Bradarca, Maljurevca i Drmna za jalovište, malo je 1.000 hektara kličevačke zemlje za iskopavanje uglja, malo je još što će za deset godina sa lica zemlje da izbrišu najplodniju zemlju u ovom delu Evrope, poljoprivredni kombinat „Hrastovača“, nego sad hoće i 35 hektara plodne zemlje da uzmu za deponiju. Stara poslovica kaže: „Nismo mi ovu zemlju nasledili od naših starih, nego smo je pozajmili od naše dece i njima treba da je vratimo“. A kako je mi vraćamo – jalovišta, pepelišta, napušteni kopovi i đubrišta. Ispod ovog „Zapisa“ im poručujemo da ćemo se boriti za našu zemlju i za našu decu“, istakao je Selić.

 

Saša Selić

Po njegovim rečima, ovo je skup upozorenja za gradsku vlast, a dalji koraci zavisiće od toga kako se dalje bude odvijala situacija.

Izvezli traktore na njive

Novica Arsić iz Udruženja građana „Kličevački idol“ podsetio je da oni već dve godine pričaju da ova plodna zemlja nije za deponiju smeća i da su predali peticiju Gradskoj upravi Požarevac i Opštinskoj upravi u Velikom Gradištu, ali da nisu dobili nikakav odgovor.

„Došli smo ovde da pokažemo na licu mesta da Stig nije mesto za deponiju, da će sa ove parcele košava koja duva svaki drugi dan da raznosi kese i flaše po Stigu, da će svaka kiša da spira otrove sa deponije u sve ove njive sa kojih mi žanjemo žito, suncokret, kukuruz i druge poljoprivredne kulture, da će sve to što bude bačeno da završi na kraju na našim tanjirima“, kazao je Arsić i naglasio da meštani koji su se okupili danas neće dozvoliti da se ova plodna zemlja pretvori u deponiju smeća.

 

Novica Arsić

Na skupu se moglo videti i dosta mladih ljudi koji su za E-Braničevo kazali da ne mogu da veruju da se u 21 veku priča o deponiji kada su u svetu aktuelni reciklažni centri.

Meštani se okupili kod „Zapisa“

„Vraćamo se u davnu prošlost i pričamo o deponiji koja će biti na brdu, što znači da nije ugroženo samo tih 35 hektara nego mnogo veća površina. Sve što se gaji ovde biće sutra na našim tanjirima i šta će jesti naša deca – smeće. Mi jesmo mladi ali smo davno prestali da verujemo u bajke i znamo da se žaba neće pretvoriti u princa, a isto tako regionalna deponija neće biti ekološki prihvatljiva niti zdravstveno bezbedna za našu budućnost“, kazala je u ime omladine Jelena Selić, master inženjer organske poljoprivrede iz Kličevca.

 

Jelena Selić

Skup je podržao i ekološki aktivista Aleksandar Jovanović Ćuta iz Pokreta Ekološki ustanak, koji se slaže da je nezamislivo da neko od plodne zemlje pravi deponiju, kao i Ekološko društvo „Prijatelji Čačalice“.

„Ovde se deponija nikad neće desiti jer vi poljoprivrednici to nećete dozvoliti. Za mesec dana ću ući u Narodnu skupštinu, odaberite predstavnike, a možemo i svi traktorima ispred Narodne skupštine, da se čuje vaš glas i da stavimo tačku na tu priču“, kazao je on.

 

Aleksandar Jovanović Ćuta

Poruka sa skupa je da meštani fizički neće dozvoliti izvođenje bilo kakvih radova na izgradnji deponije na ovoj zemlji, odnosno da će poljoprivrednom mehanizacijom blokirati radne mašine.

To Top