Posle obimne rasprave usvojen budžet Požarevca za 2021. godinu

Požarevac

Ekonomija

Posle obimne rasprave usvojen budžet Požarevca za 2021. godinu

Foto: E.B.

How Good Of A Friend Are You Really?

Na današnjem zasedanju je posle obimne rasprave usvojen budžet Požarevca za 2021. godinu koji iznosi skoro pet milijardi dinara.

Gradonačlenik Požarevca, Saša Pavlović, obrazložio je za govornicom budžet grada za 2021. godinu - koliki su planirani prihodi, rashodi, investicije, transfer Gradskoj opštini Kostolac, kao i budžetska rezerva, čemu smo ranije pisali.

BUDŽET POŽAREVCA ZA 2021.GODINU „TEŽAK“ SKORO PET MILIJARDI DINARA

Slobodan Vasić, predsednik Odborničke grupe „Dosta je bilo – Istok“, kritikovao je deo budžeta koji se odnosi na izdvajanje za medije i agrarni fond, jer smatra da su opredeljena sredstva mala.

Slobodan Vasić

„Sredstva odvojena za požarevačke medije nisu dovoljna i prepisuju se godinama. Hoću da u ime svih ljudi koji izveštavaju i o ovoj sednici,  i svemu što se događa u regionu, dobiju tretman i sredstva koja su dostojna i valjana. Pozitivna strana dodele sredstava medijima je što se taj novac zadržava na računima požarevačkih medija, dok u drugim gradovima dođu „bratijske firme“ i pokupe novac. Ako težimo ka demokratizaciji i otvorenosti društva da diskutujemo o svemu, onda treba povećati budžet za požarevačke medije. Agrarni fond treba da bude duplo veći. Ono što moramo sa agrarnim fondom da uradimo je da ga približimo ljudima. U mojoj maloj mesnoj zajednici gledam ljude koji su konstantno na jaslama agrarnog fonda. Nismo upoznali ljude koje mogućnosti daje agrarni fond i zato bi trebalo da ode neko iz tog fonda i objasni ljudima u selima šta se sve može dobiti od tog fonda“, rekao je Vasić.

Dejan Krstić, član Gradskog veća zadužen za nevladine organizacije, kulturu, informisanje, socijalnu politiku i društvene delatnosti, složio se sa Vasićem da se za medije izdvaja mala suma novca.

„Sredstva za medije su dobra, za razliku od nekih gradova gde su veća, a negde su i manja. Hteli smo da povećamo sredstva za medije, ali zbog svega što se desilo oko kovida rebalans kojim je trebalo da pokrijemo minus to se nije desilo i ideja je da, ako postoji mogućnost, u idućem rebalansu dodamo ta sredstva. Slažem se da su sredstva za medije mala i da ih treba povećati“, rekao je Krstić.

Dejan Krstić

Bojan Dinić, član Gradskog veća zadužen za poljoprivredu, rekao je da se sredstva agrarnog fonda planiraju na osnovu iskustava iz prethodne godine.

„Lepo je reći i to može da bude floskula da agrarni fond treba da bude duplo veći, ali u prethodnoj godini smo imali oko 204 prijave i ukupno je isplaćeno oko 23 miliona dinara. Ove godine smo imali 283 prijave, a 270 ispravnih. To znači da su naši pojloprivrednici prepoznali politiku gradu u delu poljoprivrednog razvoja i politike i počeli u većem broju da se javljaju. Sve prijave smo razmatrali i izdvojili sredstva da svima pomognemo. Niko nije ostao uskraćen. Taj fond daje subvencije za kupovinu mašina za poljoprivredu i kao pomoć mi im dajemo jedan deo sredstava, tako funkcioniše agrarni fond, ako ne znate kako fond funkcioniše, dođite i raspitajte se kod stručnih službi. Svi koji se jave i dođu da traže pomoć oni je i dobiju“, rekao je Dinić.

Bojan Dinić

Potom su se javljala dvojica odbornika istog imena i prezimena, Dejan Jovanović, koji su diskutovali na temu poljoprivrede, zaštite životne sredine, ozelenjavanja grada, sadnje drvoreda i problema održavanja zelenila i mobilijara. Predloženo je osnivanje novog javnog preduzeća ili upošljavanje više radnika u postojećem preduzeću koje se time bavi, što je gradonačelnik Saša Pavlović pozdravio.

„Lično nisam zadovoljan kvanitetom i kvalitetom onoga što radimo oko zelenila i u pravu ste, problem možemo rešiti upošljavanjem radnika u „Komunalnim službama“, osnivanjem posebnog javnog preduzeća koje bi se samo time bavilo ili modelom javno-privatnog partnerstva o čemu se sada najmanje razmišlja. Da se o tome razmišljalo ranije sačekala bi nas racionalizacija, maksimalno dozvoljen broj zaposlenih u javnim preduzećima, ali o ova tri modela bi se moglo razmišljati. Najbezbolniji način je povećanje broja radnika u „Komunalnim službama“.  Ova vlast ima svest o ozelenjavanju, uređenju urbanih i blokovskih delova grad i cilj nam je da mnoge blokove uredimo poput onog što smo radili u „Lameli“, „Vase Pelagića“ i „Knez Miloševom vencu“. U Kostolcu je projekat ozelenajvanja odličan, u proteklih godinu dana se tamo zasadilo 1.700 stabala starih ne godinu ili dve, nego od pet do osam godina. Ono što je rađeno u Kostolcu treba raditi i u Požarevcu. Kada budemo imali projekat onda ćemo preko budžetskog fonda za zaštitu životne sredine uzeti novac za taj projekat, koji nije kao što je nekada bio, ali imamo sredstva za zaštitu životne sredine na kojima bi nam pojedini gradovi pozavideli.  Slažem se da neko treba da vodi računa o igralištima i o zelenim površinama, ali i sami građani treba da čuvaju ono što izgradimo i to bez represivnih mera kao što su kažnjavanje ili video nadzor koji je dao rezultate, ali apelujem da se povedu računa o našem gradu, jer ne može „Komunalno“ da očisti onoliko koliko možemo da zaprljamo“, rekao je Pavlović.

Saša Pavlović

Odbornica Tatijana Stojadinović ukazala je na problem ograđivanja prostora u ulici Moše Pijade kod Romskog edukativnog centra, nedostatku mobilijara u obližnjem vrtiću, neasfaltiranim ulicama u naselju „Busije“ i o projektu zatvorenog bazena u školi „Desanka Maksimović“. Dejan Krstić je potom obrazložio da će problem radova u blizini vrtića i Romskog edukativnog centra biti rešen, nakon čega je gradonačelnik objasnio da je predviđeno planom javnih investicija da se u naselju Busije asfaltira pet ulica, a da je zatvoreni bazen pri Sportskom centru prioritet u odnosu na onoj pri školi.

Srećko Bosić, odbornik SPS-a, kritikovao je sredstva koja su predviđena za zdravstvenu delatnost objašnjavajući da je ona jedna od vitalinih delatnosti društva i da treba više novca da bude izdvojeno.

Srećko Bosić

„Budžet za zdravstvenu delatnost iznosi 0,56 odsto. Prošli put kada smo usvajali budžet, a gradonačelnik će da se seti, bilo je određeno 0,94 odsto i tad sam se bunio. Jedan odsto za tako vitalnu granu je, ne sramno, ali liči na statističku grešku. Neko će reći da će ići rebalans pa da tu mogu da se nađu sredstva, a mi zapravo planiramo sredstva za celu godinu. Ne ljutim se, ali  dajte da vidimo o čemu se radi jer je malo para opredeljno za zdravstvenu zaštitu. Pozdravljam što je grad opredelio sredstva za lekare sada u ovoj situaciji, za opremu i sanitet“, rekao je Bosić.

Posle obimne rasprave većinom glasova usvojen je budžet grada Požarevca za 2021. godinu.
 

To Top