Prvi put školarci bez ličnih pratilaca tokom raspusta

Požarevac

Društvo

Prvi put školarci bez ličnih pratilaca tokom raspusta

Foto: T.S.

How Good Of A Friend Are You Really?

Deca školskog uzrasta koja koriste uslugu ličnog pratioca ostaće bez nje 20. juna, iako su roditelji potpisali ugovor do 31. avgusta. Uznemireni roditelji koji su se obratili našem portalu kažu da se to prvi put dešava od kad postoji ova usluga, o čemu su obavestili bukvalno sve koji bi mogli da pomognu jer je deci preko potrebna.

Usluga ličnog pratioca deteta počela je u Požarevcu pre šest godina kao pilot projekat Udruženja za negovanje zdravih stilova života „Veritas“, a pošto se pokazala kao veoma potrebna, prošle godine u januaru je grad prvi put raspisao javnu nabavku. Kako je navedeno u modelu ugovora, budući pružalac usluge mora da se obaveže naručiocu, odnosno gradu Požarevcu, da će pružiti uslugu ličnog pratioca deteta i učenika u periodu od februara 2022. do 31. avgusta 2023. godine. Vršenje ove usluge grad je poverio Udruženju „Veritas“, koje jedino i pruža takvu vrstu usluge u gradu, a vrednost ugovora je 74.045.952 dinara sa PDV-om.

PRVI PUT DO USLUGE LIČNOG PRATIOCA PREKO JAVNE NABAVKE

UDRUŽENJE „VERITAS“ NASTAVLJA STARANJE O DECI SA INVALIDITETOM

Poslednji ugovor sa Udruženjem „Veritas“ roditelji su potpisali 4. januara za pružanje usluge do 31. avgusta. Međutim, krajem aprila roditelji dece školskog uzrasta su obavešteni od „Veritasa“ da će uslugu ličnog pratioca imati do 20. juna, izuzev osmaka koji će zbog male mature imati pravo na ovu uslugu do 23. juna.

Po rečima Aleksandre Srejić i Ljubice Mladenović, čija deca idu u školu i koriste ovu uslugu više godina, ovo je prvi put da ličnog pratioca nemaju tokom letnjeg raspusta, što je po njihovom mišljenju nedopustivo jer je deci to preko potrebno. Njihova borba za nastavak usluge tokom leta traje već mesec i po dana, a obraćali su se za pomoć Udruženju „Veritas“, čelnicima Gradske uprave Požarevac, Inspekciji rada, Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Zaštitniku građana i Povereniku za zaštitu ravnopravnosti. Kako im je rečeno, grad Požarevac ne može da plaća ovu uslugu tokom letnjeg raspusta.

„Iz Gradske uprave Požarevac su mi rekli da ne postoji mogućnost usluge ličnog pratioca do 31. avgusta, jer se ona vezuje školsku godinu. Međutim, školska godina po zakonu Republike Srbije traje od 1. septembra do 31. avgusta, a  grad se vezuje za nastavne dane. Mi ne tražimo ništa drugo osim da se ispuni ono što je nama grantovano ugovorom, a to je pružanje usluge do kraja avgusta“, kaže Mladenović.

Ana Tišma, zamenica načelnika Gradske uprave Požarevac, kaže za E-Braničevo da se ova usluga pruža u skladu sa javnom nabavkom, a ugovorena je za nastavne dane.

„Usluga je koncipirana tako da pratilac prati dete u školu, što znači da trenutno nije ugovorena usluga pratioca kada nema škole. Dakle, ugovor koji postoji između grada i „Veritasa“ i ličnih pratilaca predviđa da se usluga pruža samo u nastavnim danima“, ističe Tišma i dodaje da niko ne osporava mogućnost „Veritasu“ da nastavi pružanje ove usluge, ali grad to ne može da plati jer nema zakonskog osnova.

Ona objašnjava da se ugovor potpisuje do 31. avgusta jer vrtići rade u kontinuitetu. Takođe, ukoliko bi se dogodilo da školska godina traje duže ili da počne ranije, đaci bi u tom slučaju imali pravo na ovu uslugu tokom letnjih meseci, odnosno za nastavne dane. Međutim, pošto se nastavni dani ove godine završavaju 20. juna, samim tim se tog dana završava i pružanje usluge jer se pravdanje usluge vrši tako što škola potpiše da je pratilac ispratio dete u školu.

Jasmina Rapaić, predsednica Udruženja “Veritas”, rekla je da kada potpisuju ugovor sa roditeljima ne znaju do kada će trajati nastavna godina, te zato potpisuju do kraja školske godine.

“Ove godine je škola završena ranije, 6. juna, ali do 20. juna deca mogu da idu u školu. Na osnovu toga deca školskog uzrasta će dobijati uslugu ličnog pratioca do tada, a do kraja juna, tokom jula i avgusta usluga će biti dostupna samo deci koja pohađaju vrtić. Tako je prema odluci grada. Mi imamo lične pratioce, nije do nas, ali ako je u normativu tako napisano da ne može da se pruža usluga tokom letnjeg raspusta nemamo osnov da uslugu naplatimo”, objašnjava Rapaić za E-Braničevo.

Ona još ističe da je za decu koja pohađaju vrtić situacija drugačija zato što nemaju letnji raspust, a roditelji školske dece smatraju da je to diskriminacija.

Sve nade da će se ovaj problem rešiti i da će deca ipak imati uslugu ličnog pratioca tokom letnjeg raspusta pale su juče u vodu, kaže majka Aleksandra Srejić, kada joj je na kućnu adresu stigao aneks ugovora u kome je izmenjen član 1. gde piše da se usluga ličnog pratioca završava 20. juna, a potpisala ga je Jasmina Rapaić.

Uslugu ličnog pratioca koristi 57 deteta, od kojih devet idu u vrtić, kaže Srejić.

„Lični pratilac našoj deci znači sve, mnogo su vezana za njih, toliko da kada se pojavi pratilac mi ne postojimo. Oni su u školi sa njima, vode ih kod logopeda, na sportske aktivnosti, u šetnju, kod psihologa. Posao ličnog pratioca nije lak. Naša deca umeju da budu nezgodna, pratioci umeju da budu izgrebani, zamazani... To nije posao koji svako može da radi“, ističe Srejić čija ćerka Lana ima istog pratioca već šest godina, o čemu je E-Braničevo pisalo ranije.

ŽIVOT SA AUTIZMOM – CELOŽIVOTNA BORBA

To potvrđuje i Mladenović, čiji sin i preko vikenda traži da vidi svog ličnog pratioca.

„Ako se njihova veza pokida tokom letnjeg raspusta to će biti katastrofa za decu jer nisu emocionalno zrela. Ja svom detetu ne mogu da objasnim da sad ne može da vidi svog pratioca jer on njemu znači sve. Lični pratioci su takođe vezani za našu decu, oni proživljavaju svaki pad i uspon sa njima“, priča Mladenović.

Grad želi da izađe u susret deci i njihovim roditeljima, ali do promene ne može da dođe u ovom trenutku jer je potrebno da se pripremi odgovarajuća dokumentacija.

„Da bi grad izašao u susret roditeljima i deci mora da menja svoja akta, pravilnike i odluke da bi mogao da predvidi da se u budućem periodu usluga pruža i za vreme raspusta i za vreme neradnih dana kada je roditeljima to potrebno. To će biti realizovano već od naredne školske godine nakon sprovedene javne nabavke. Procenu te potrebe neće vršiti Gradska uprava, ni pružalac usluge, već interresorna komisija i Centar za socijalni rad“, kaže Tišma i ističe da grad već radi na tome.

Nova javna nabavka biće raspisana i uslugu ličnog pratioca deca će sigurno imati od 1. septembra, zaključuje ona.

 

Continue Reading
To Top