Požarevačka Vodoprivreda zadovoljno ispratila 2021. godinu (FOTO)

Braničevo

Društvo

Požarevačka Vodoprivreda zadovoljno ispratila 2021. godinu (FOTO)

Foto: Vodoprivreda

How Good Of A Friend Are You Really?

Uprkos velikim promenama u ulaganju u ovaj sektor kao posledica pandemije, dobrim upravljanjem i posvećenim radom, firma završila sve planirane projekte. U 2022. nadaju se novim poslovima koji imaju sve tesnije veze sa zaštitom životne sredine.

„Mi smo zadovoljni ovom godinom. Odgovorili smo svim zadacima. Sve ugovorne obaveze prema investitorima smo krajem godine ispunili, svi ugovori su u roku“, istakao je direktor Nenad Milanović na početku razgovora za E-Braničevo.

 

Nenad Milanović, direktor Vodoprivede doo Požarevac

 Na kojim projektima ste radili u 2021. godini?

„U okviru konzorcijuma učestvovali smo u projektu Abu Dabi fonda. Radili smo na unapređenju navodnjavanja u Topoli. Kod Srbijavoda smo imali ugovor za redovno održavanje na vodotocima prvog reda. Oni su nam najznačajniji investitor i završili smo sve poslove koje smo sa njima ugovorili u ovoj godini. Imali smo projekte u Čačku, Ljuboviji i Gadžinom Hanu.“

Prvi put  ste 2020.gradili vrećastu branu u Knjaževcu i to vam je omogućilo još jedan posao u Gadžinom Hanu. Kakvi su planovi za tu vrstu projekata?

„Spremaju se još neki tenderi za vrećaste brane po uzoru na onu koju smo napravili u  Knjaževcu. Ima dosta opština koje su zainteresovane. S obzirom na to da imamo reference, velike su šanse da ćemo dobiti tu vrstu projekata i naredne godine.“

 

Uredjenje korita Kutinske reke sa izradom vrećaste brane na mestu stare ustave u Gadzinom Hanu

 Regulacija vodotokova je možda i vaš osnovni posao u kojem se godinama ističete. Koji projekat te vrste je bio najznačajniji u protekloj godini?

„U Čačku smo radili regulaciju Morave u dužini od tri kilometra. Taj projekat smo okončali, pa se nadamo da dobijemo i tender za nastavak te regulacije. Prisutni smo u dosta delova Srbije.“

Planovi za 2022. godinu?

„Očekujemo da će Abu Dabi fond raspisati još nekoliko nabavki jer ima dosta projekata koji su u planu ovog fonda. Spremni smo da učestvujemo. Opet da se vratim na Srbijavode - naš osnovni inevestitor ima svoj plan i program za poslovanje u 2022. godini. Mi smo spremni da učestvujemo u nabavkama i da dobijemo posao.“

Regulacija reke Čemernice kod Čačka- zaštita obala kamenim složajem na geotekstilu i osiguranje nasipa

Tokom prethodne godine unapredili ste mehanizaciju i ojačali tim inženjera?

„Zaposlili smo dva mlada inženjera i dva rukovaoca. Imamo u planu da primimo još mladih ljudi u ovoj godini. Mi smo spremni i ponosni što smo kao firma odgovorni i ulažemo u mlade ljude. Jedna smo od retkih firmi koja je zaposlila toliko mladih ljudi, i mnogo radimo nanjihovoj obuci i osposobljavanju. Samim tim i rezultati su dobri jer firmu čine ljudi. Kupili smo i novi buldozer u vrednosti od 220.000 evra. Ponosni smo na tu nabavku, bićemo efikasniji i brži.“

Spremaju se i radovi na brzoj saobraćajnici Požarevac-Golubac, kakvi su vaši planovi za ovaj projekat?

„U ovom momentu ne učestvujemo. Aplicirali smo kod investitora, imali smo dva sastanka sa kineskom kompanijom koja izvodi radove, tražili su nam zahtev za ponudu, poslali smo. Nadamo se učešću u tom projektu. Postoji šansa.“

 U 2021. godini prvi put ste radili i na izgradnji postrojenja za preradu otpadnih voda u TE-KO Kostolac. Gde vidite svoju poziciju u ovakvim projektima?

„Mi smo radili u jednom segmentu, to je završeno. Sada su u završnoj fazi elektro i mašinski radovi i to se privodi kraju.  Ta postrojenja su neophodna i to je budućnost u našem poslu. Pratimo javne nabavke i nadamo se da ćemo u budućim nabavkama za preradu otpadnih voda učestvovati i dobiti neki od poslova.“

 Gde vidite firmu u budućnosti s obzirom na aktuelnost klimatskih promena?

„Sve što mi radimo vezano je za ekologiju. Danas sa ove pozicije mogu da kažem da je unazad sedam - osam godina uloženo mnogo više sredstava u zaštitu životne sredine nego u prethodnih 30, kada nije bilo zadovoljavajućih ulaganja. Poslednjih godina mnogo se ulagalo od strane države u vodne objekte, što je veliki segment poboljšanja životne sredine, a to su čista ekološka rešenja. Vodni objekti su u mnogo boljem stanju danas, nego 2014. godine kada smo imali poplavni talas. Od 2012. do sada je znatno unapređen sistem vodnih objekata i mi smo ponosni na to što su stanovnici Braničevskog okruga danas mnogo bezbedniji i sigurniji, iako stižu klimatske promene za koje nismo sigurni šta mogu da donesu, ali smo sada mnogo spremniji da ih dočekamo. Građani Braničevskog okruga mogu mirnije da spavaju nego pre 10 godina.“

S obzirom na stanje životne sredine i klimatske promene, koliko zaostajemo i koliko još treba uraditi da bismo mogli da kažemo da živimo u zdravom okruženju?

„Što se tiče rečnih tokova, delatnosti koje mi radimo, država mnogo više ulaže sredstava u održavanje vodnih tokova gde kao što znate završava veliki deo otpada i to neodgovornim ponašanjem stanovnika, jer nam je niska svest u tom delu. Samim tim što država mnogo više ulaže, znači da su naši vodotokovi mnogo čistiji i da je životna sredina samim tim u mnogo boljem stanju nego što je bila.“

To Top